Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

26. apríla 2022

Na Colours of Ostrava prídu Cirk La Putika, Divadlo Petra Bezruča aj súbor Lenky VágnerovejFestival Colours of Ostrava, ktorý sa tento rok uskutoční od 13. do 16. júla v industriálnej oblasti ostravských Dolních Vítkovic, ponúkne okrem zahraničných a domácich hudobných mien aj divadelný program s ...Zdieľať
01_jiri seda_runners_cirk la putyka 676x451 26.4.2022  - Festival Colours of Ostrava, ktorý sa tento rok uskutoční od 13. do 16. júla v industriálnej oblasti ostravských Dolních Vítkovic, ponúkne okrem zahraničných a domácich hudobných mien aj divadelný program s viacerými ocenenými inscenáciami.

This Is Not a Love SongDivadlo Petra Bezruča uvedie hudobnú “divadelnú fikciu” Špinarka, Cirk La Putyka pohybovo-cirkusové predstavenie Runners a súbor Lenky Vágnerovej tanečnú inscenáciu Panoptikum.

Nespútanú improvizáciu privezú do Ostravy súbory VOSTO5 a My kluci, co spolu chodíme. Silu populárnych piesní v predstavení This Is Not a Love Song preskúma trojica Ufftenživot.

Tento rok sa nám podarilo dať dokopy výnimočné inscenácie, ktoré získali niekoľko ocenení. Naviac, čo sa na Colours of Ostrava hodí, vo väčšine z nich hrá významnú rolu živá hudba,” hovorí dramaturg divadelného programu Jiří Moravčík.

Inscenácia Špinarka


Len o niekoľko stoviek metrov ďalej sa zo svojho stáleho pôsobiska presunie do multifunkčnej sály Gong ostravské Divadlo Petra Bezruča s inscenáciou Špinarka režiséra Tomáša Dianišku o výnimočnej speváčke Věre Špinarovej.

Dokumentárna fikcia so živou kapelou získala cenu divadelnej kritiky 2021 v kategórii Prvýkrát uvedená česká hra roku. V hlavnej exceluje Markéta Matulová, ktorá získala za rolu Věry cenu za Ženský herecký výkon roku 2021 a súčasne obdržala ocenenie talent roku 2021.

Vydajme sa sledovať kariéru jednej z našich najvýraznejších umelkýň. Naša “doku-fikčná dráma” je oslavou drzého big beatu a predovšetkým Věry, ktorá svojou tvorbou vzdorovala všetkým mysliteľným stereotypom,” uvádzajú tvorcovia.

Runners a Panoptikum


Pohybovo-novocirkusové predstavenie Runners súboru Cirk La Putyka s výnimočným medzinárodným obsadením v spoločnej réžii Rosťa Nováka a Víta Neznala je popri výkonoch hercov zaujímavé unikátnou scénografiou vytvorenou obrovským behacím pásom, ktorý bol vyrobený na mieru vo Veľkej Británii.

Ako motto je v podtitule inscenácie uvedené: “Žijeme v dobe, v ktorej musí byť všetko hneď hotové, rychle prežité a okamžite zhodnotené.” Inscenácia súčasného tanca Panoptikum súboru režisérky a choreografky Lenky Vágnerovej získala cenu Divadelných novín za rok 2019/2020 a nomináciu na Cenu Thálie 2020.

Panoptikum je o strachu z cudzieho a neznámeho, o tom, čo všetko sme schopní predať a za akú cenu, o hraniciach a morálnych hodnotách stojacich na zisku, o zábave bez zábavy, o osamelosti, ale aj o smiechu, odvahe, snoch, ľudskej dôstojnosti, kúzelníkovi a reflektoroch,” vysvetľujú tvorcovia.

Svědomite nepřipravení


Na Colours sa po troch koronavírusových rokoch vracia stálica divadelného programu: súbor VOSTO5 so svojim improvizovaným Stand'artným kabaretom, ktorý prežíva každý večer svoju premiéru aj derniéru a je hudobne sprevádzaný vlastnou kapelou SNAHA.

So surrealisticko-absurdnou fyzickou divadelnou improvizáciou Svědomite nepřipravení príde na Colours of Ostrava súbor štyroch hercov My kluci, co spolu chodíme. Spoločne s hudbou a svetlom vytvárajú spontánne koláže scén a obrazov, od abstraktna až po absurdno.

V inscenácii This Is Not a Love Song súbor Ufftenživot zložený z troch žien skúma na javisku všadeprítomnosť a silu populárnych piesní, ktoré rovnako ako celý hudobný priemysel ovplyvňujú náš život, či chceme alebo nie.

Devätnásty ročník festivalu Colours of Ostrava sa uskutoční od 13. do 16. júla 2022 v unikátnej industriálnej oblasti ostravských Dolních Vítkovic. K už potvrdeným zahraničným menám patria The Killers, Twenty One Pilots, Martin Garrix, LP, Franz Ferdinand, Kings of Convenience, Meduza, Youssou N´Dour, Inhaler, Larkin Poe, Modest Mouse, Phoebe Bridgers, Princess Nokia, Sleaford Mods, Hiromi, Wardruna a veľa ďalších.
 


Okrem zahraničných a domácich kapiel festival tradične ponúkne na viacerých pódiach sprievodný program - medzinárodné fórum Meltingpot, divadlá, workshopy, filmy, či výtvarné inštalácie Štvordňové vstupenky na rok 2022 sú v predaji vo festivalovom e-shope a v sieťach GoOut a Ticketportal.


Zdroj: Webnoviny.sk - Na Colours of Ostrava prídu Cirk La Putika, Divadlo Petra Bezruča aj súbor Lenky Vágnerovej © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Na festival Colours of Ostrava 2022 prídu Franz Ferdinand, The Killers, Twenty One Pilots, Martin Garrix aj speváčka LP (14. 2. 2022)
 Na Colours of Ostrava 2022 príde aj pesničkárka Phoebe Bridgersová (28. 1. 2022)
 Colours of Ostrava 2022 potvrdzujú Princess Nokia, Hiromi, Fatoumatu Diawara aj Meduzu (14. 9. 2021)
 Colours of Ostrava 2022 pridávajú na rok 2022 The Killers, Martina Garrixa aj speváčku LP (9. 6. 2021)
 Colours of Ostrava 2022 potvrdzujú Twenty One Pilots (19. 5. 2021)
 Festival Colours of Ostrava sa presúva na júl 2022, vstupenky zostávajú v platnosti (31. 3. 2021)
 Twenty One Pilots, The Lumineers a LP sú ďalšími hviezdami Colours of Ostrava 2021 (17. 6. 2020)
 The Killers, Youssou N'Dour a ďalší potvrdení na Colours of Ostrava 2021 (11. 6. 2020)
 Prvé znova potvrdené mená Colours of Ostrava 2021: Martin Garrix, Wardruna, Fatoumata Diawara aj Dubioza Kolektiv (20. 5. 2020)
 Festival Colours of Ostrava sa pre koronavírus presúva na júl 2021, vstupenky zostávajú v platnosti (1. 5. 2020)nasledujúci článok >>
Otvorenie letnej turistickej sezóny v Bojniciach bude rozprávkové
<< predchádzajúci článok
Festival Uprising v lete oslávi 15 rokov opäť v plnej kapacite