Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

18. marca 2012

Nemeckí politici si zvolia nového prezidentaNovým nemeckým prezidentom sa v nedeľu takmer naisto stane Joachim Gauck, ktorého by vo funkcii mal potvrdiť špeciálny volebný orgán označovaný ako Spolkové zhromaždenie. Za Gaucka by sa ...Zdieľať
joachim gauck BERLÍN 18. marca (WEBNOVINY) - Novým nemeckým prezidentom sa v nedeľu takmer naisto stane Joachim Gauck, ktorého by vo funkcii mal potvrdiť špeciálny volebný orgán označovaný ako Spolkové zhromaždenie.


Za Gaucka by sa mali postaviť takmer všetci členovia 1244-členného orgánu okrem krajnej ľavice.

Na čele najväčšej európskej krajiny tak s najväčšou pravdepodobnosťou budú stať dvaja lídri, ktorí žili a vyrastali v niekdajšom východnom bloku, teda za Berlínskym múrom.

Z niekdajšej komunistickej časti Nemecka totiž pochádza aj kancelárka Angela Merkelová. Nemecký prezident má však v nemeckom právnom systéme iba ceremoniálnu funkciu a nedisponuje výkonnými právomocami.

Gauck na prezidentskom poste nahradí Christiana Wulffa, Merkelovej nominanta, ktorý rezignoval vo februári pre podozrenia z korupcie. Podľa nemeckej ústavy musia takzvaní volitelia Spolkového zhromaždenia hlasovať o nástupcovi najneskôr po 30 dňoch a lehota vyprší práve v nedeľu.

Zhromaždenie je zložené z členov parlamentu (Spolkového snemu) a rovnakého počtu zástupcov jednotlivých spolkových krajín Nemecka. Proti evanjelickému pastorovi Gauckovi stoja dvaja protikandidáti, väčšiu hrozbu by však pre neho znamenať nemali.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Opitý motocyklista v Čiernom Balogu zrazil tri deti
<< predchádzajúci článok
Grécky minister financií sa postaví do čela vládnej strany

Nemeckí politici si zvolia nového prezidenta - diskusné fórum čitateľov