Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

10. decembra 2014

O predraženom stravovaní by mal výbor hovoriť najneskôr v pondelokOpozícia požiadala o zvolanie mimoriadneho zdravotníckeho výboru k informáciách o predražených tendroch na dodávanie stravy do štátnych nemocníc. Podľa ...Zdieľať
Ilustračné foto Foto: FOTO TASR/Michal Svítok
Bratislava 10. decembra (TASR) - Opozícia požiadala o zvolanie mimoriadneho zdravotníckeho výboru k informáciách o predražených tendroch na dodávanie stravy do štátnych nemocníc. Podľa nich štyri štátne nemocnice zaplatia externým prevádzkovateľom vývarovní pri desaťročnom zmluvnom vzťahu 81 miliónov eur.


Výbor by sa mal zísť do siedmich dní. Podľa informácií poslanca NR SR Viliama Novotného by mal byť najneskôr v pondelok (15.12.). Novotný bude žiadať od ministra zdravotníctva Viliama Čisláka správu o predraženom stravovaní v nemocniciach.

Zbieranie podpisov iniciovala podpredsedníčka strany SaS Jana Kiššová. Predseda výboru Richard Raši (Smer-SD) je po odovzdaní podpisov povinný zvolať mimoriadne zasadnutie do siedmich dní. "Som veľmi zvedavá, ako sa k tejto kauze postavia poslanci Smeru-SD, najmä poslanec Vladimír Baláž, ktorý je riaditeľom jednej z týchto nemocníc. Aspoň nám bude môcť poskytnúť informácie o týchto tendroch z prvej ruky," uzavrela Kiššová.

Denník SME v spolupráci s Transparency International zistil, že štyri štátne nemocnice v Trenčíne, Banskej Bystrici, Trnave a Poprade zaplatia externým prevádzkovateľom vývarovní za desať rokov 81 miliónov eur s DPH. Firmám platia za dodávku stravy, pričom jej cena na deň pre pacienta sa v tendroch pohybuje od 8,3 do 10,8 eura. Iné nemocnice, sociálne či geriatrické zariadenia za stravu pre pacientov platia o polovicu menej.

Ďalej denník upozornil, že do súťaže o dodávku stravy sa prihlásili personálne prepojené firmy Dora Gastro Slovakia a Hospital Catering Solutions. Predseda predstavenstva Dora Gastro Peter Bittó podpísal zmluvu v trnavskej nemocnici, v Trenčíne už zmluvu podpisoval za Hospital Catering Solutions, ktorej väčšinovým akcionárom je schránková firma v Luxemburgu.

Firma Hospital Catering Solutions v roku 2012 nemala zamestnanca a na účte mala základné imanie 5000 eur, napísal denník. Verejné obstarávanie nechali nemocnice urobiť externej firme, žilinskej spoločnosti Euro Dotácie.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Palestínsky minister zomrel po údere izraelských vojakov
<< predchádzajúci článok
Detskí migranti z konfliktných krajín utekajú bez sprievodu aj k nám

O predraženom stravovaní by mal výbor hovoriť najneskôr v pondelok - diskusné fórum čitateľov