Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

12. októbra 2017

Odborníci a trpiaci artritídou upozorňujú 12. októbra na zápaly kĺbovOperácia bedrového kĺbu, ilustračné foto.Zdieľať
Operácia bedrového kĺbu, ilustračné foto. Foto: TASR - Vladimír Benko
Brusel 12. októbra (TASR) - Na tému "Nepremeškajte príležitosť, pripojte sa k nám" sa v rokoch 2017-2018 uskutoční kampaň pri príležitosti Svetového dňa artritídy. Vyhlásila ju Európska liga proti reumatizmu (EULAR) sídliaca v Kilchbergu vo švajčiarskom kantóne Zürich.


Svetový deň artritídy pripadá na 12. októbra a odborná verejnosť i pacientske organizácie si ho pripomínajú každý rok Cieľom tohto dňa je zvýšiť informovanosť o reumatických ochoreniach a ich včasnej diagnostike.

Liga proti reumatizmu na Slovensku na svojej webovej stránke informovala, že projektom "Pohnime sa s reumou!" chce podporiť Svetový deň reumatizmu v tomto roku a pohybové aktivity ľudí s reumatickým ochorení.

Odborníci upozorňujú, že artritída nepostihuje len vekovo starších ľudí, ale poukazujú aj na výskyt tohto ochorenia v mladších vekových skupinách už od 20-40 rokov. Špecialisti odporúčajú vhodné aktivity pre všetkých trpiacich artritídou; dôraz kladú na starostlivosť aj na dôslednú liečbu tohto ochorenia. Webový server kupeledudince.sk definoval pojem artritída ako skupinu diagnóz, pri ktorej dochádza k zápalovému ochoreniu kĺbov.

Neliečená alebo nedostatočne liečená artritída je častou príčinou invalidity ľudí v produktívnom veku, čo má dosah na sociálnu aj ekonomickú situáciu pacienta a v dôsledku toho aj na zhoršenie kvality jeho života.

Medzinárodná asociácia národných reumatických organizácií vyhlásila Svetový deň artritídy v roku 1996.

Európska liga proti reumatizmu a jej pacientská sekcia PARE ho pripomína od roku 2002.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Američania si myslia, že Trump zhoršuje situáciu medzi USA a KĽDR
<< predchádzajúci článok
Štvrtok nás svojim optimistickým počasím predpripraví na víkend

Odborníci a trpiaci artritídou upozorňujú 12. októbra na zápaly kĺbov - diskusné fórum čitateľov