Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

13. februára 2021

Oxfordská univerzita bude vakcínu od AstraZeneca testovať na deťoch, potrebuje stovky dobrovoľníkovOxfordská univerzita plánuje po prvý raz testovať na deťoch vakcínu proti koronavírusu, ktorú vyvinula v spolupráci s firmou AstraZeneca.Zdieľať
Oxfordská univerzita bude vakcínu od AstraZeneca testovať na deťoch, potrebuje stovky dobrovoľníkov

Test bude vyžadovať účasť 300 dobrovoľníkov vo veku 6 až 17 rokov. Do 240 z nich dostane očkovaciu látku proti ochoreniu COVID-19 a zvyšok kontrolnú vakcínu proti meningitíde.

Vedúci výskumník testovania oxfordskej vakcíny Andrew Pollard vysvetlil, že hoci väčšina detí s ochorením COVID-19 nemá vážny priebeh, „je dôležité stanoviť bezpečnosť a imunitnú odpoveď na vakcínu u detí a mladých ľudí, pretože pre niektoré deti môže byť očkovanie prospešné“. Test by mal podľa jeho slov pomôcť politikom pri rozhodovaní, či v budúcnosti rozšíriť masové vakcinačné programy aj na deti v rámci snahy o bezpečnosť v školách a rozsiahlejší boj s vírusom.

Očkovaciu látku AstraZeneca a Oxfordskej univerzity schválili už vo viac ako 50 krajinách sveta, dosiaľ na použitie u ľudí nad 18 rokov.

Vakcínu proti COVID-19 testujú na deťoch aj ďalšie farmaceutické firmy. Pfizer, ktorého látka už je povolená na použitie u ľudí od 16 rokov, začal v októbri svoju látku testovať na deťoch od 12 rokov. K podobnému kroku v decembri pristúpila aj firma Moderna.


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Šéf WHO varuje pred skorým uvoľňovaním opatrení, krajiny by mali byť opatrné
<< predchádzajúci článok
Pellegrini: Smrť kľúčového svedka F. Böhma vzbudzuje veľa otázok

Oxfordská univerzita bude vakcínu od AstraZeneca testovať na deťoch, potrebuje stovky dobrovoľníkov - diskusné fórum čitateľov