Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

22. júla 2007

Počas predčasných volieb v Turecku zranili 17 ľudíPočas predčasných parlamentných volieb v prevažne moslimskom Turecku, kde voľby vnímajú aj ako spor medzi sekularizmom a islamom, zranili 17 ľudí. Na juhu Turecka v obľúbenom pútnickom mieste Demre, ...Zdieľať

ANKARA 22. júla (WEBNOVINY) - Počas predčasných parlamentných volieb v prevažne moslimskom Turecku, kde voľby vnímajú aj ako spor medzi sekularizmom a islamom, zranili 17 ľudí. Na juhu Turecka v obľúbenom pútnickom mieste Demre, ktoré je známe aj ako domov Svätého Mikuláša, dvoch ľudí ľahko zranili pri zrážkach robotníkov zo súperiacich politických strán. Konflikt sa strhol medzi priaznivcami ultranacionalistickej Strany národného hnutia (MHP) a vládnou Stranou spravodlivosti a rozvoja (AKP) pre letáky, ktoré mali priaznivci AKP rozhádzať po uliciach a porušiť tak volebné moratórium počas volebného dňa.

Troch ľudí zranili pri násilnom strete dvoch skupín, ktoré na seba zaútočili s nožmi a palicami počas volieb na volebnom stanovisku v meste Bismil v prevažne kurdskej juhovýchodnej provincii Diyarbakir, uviedli miestni predstavitelia. Podľa tureckej tlačovej agentúry Anatolia jedného muža zranili ťažko. V dedine Buyukakoren v Diyarbakire sa rozpútala bitka medzi miestnymi obyvateľmi a robotníkmi zo súperiacich strán potom, ako sa jeden muž pokúsil pomôcť odvoliť svojej negramotnej žene. Traja muži utrpeli bodné zranenia a traja zranenia hlavy spôsobné odhodenými kameňmi a palicami, informovali miestni predstavitelia.
V meste Sasom vo východnej provincii Batman zranili šesť mužov počas politickej debaty v kaviarni.

O 550 kresiel v parlamente sa uchádza 14 strán a 700 nezávislých kandidátov. Podľa prieskumov by mala vo voľbách opäť zvíťaziť Strana spravodlivosti a rozvoja premiéra Recepa Tayyipa Erdogana. Očakáva sa však, že AKP získa menej kresiel ako vo voľbách v roku 2002. Hlavnými témami predvolebnej kampane boli podľa analytikov prezidentské voľby a problém terorizmu. Parlamentné voľby sa konajú o štyri mesiace skôr so zámerom vyriešiť krízu po neúspešnej voľbe prezidenta. Takmer 160 000 volebných miestností môže využiť okolo 42,5 milióna oprávnených voličov.

SITA/AFP


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Najmenej 26 poľských pútnikov zahynulo pri autonehode
<< predchádzajúci článok
Itziková diskutovala s al-Chatíbom a Abbásom