Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

23. júla 2006

Podľa Lipšica potrebuje prokuratúra systémovú zmenuBývalý minister spravodlivosti Daniel Lipšic je presvedčený, že prokuratúra potrebuje systémovú zmenu. Musí ju však urobiť vláda. "To si nemyslím, že by mohla opozícia presadiť," povedal v ...Zdieľať

BRATISLAVA 23. júla (WEBNOVINY) - Bývalý minister spravodlivosti Daniel Lipšic je presvedčený, že prokuratúra potrebuje systémovú zmenu. Musí ju však urobiť vláda. "To si nemyslím, že by mohla opozícia presadiť," povedal v rozhovore pre agentúru SITA. Ako poslanec sa pokúsi aspoň o čiastkovú zmenu zákonov o prokuratúre a prokurátoroch tak, aby mali rovnakú zodpovednosť ako sudcovia. Prokurátori by museli prejsť výberovým konaním, a aj pre nich by platila nulová tolerancia pri porušení zákona. Tento princíp nemajú ako poslední z právnických profesií. Mali by tiež podávať rozsiahlejšie daňové priznania, ktoré sa budú zverejňovať. Novela by sprísnila disciplinárne konanie a sankcie a zmenila zloženie disciplinárnych komisií, aby v nej neboli len prokurátori, pretože aj tam sa podľa Lipšica prejavuje falošná solidarita. "Túto zmenu mám pripravenú, ale chcem ešte diskutovať s poslancami opozičných strán, aby to bol spoločný postup opozície," uviedol.


Podľa exministra je nutné, aby sa aj na Slovensku vytvoril štandardný systém štátnej obžaloby - štátne zastupiteľstvo, aby štát mal jednotnú a jasnú trestnú politiku. "To nie sú akademické úvahy. Žiaľ, boli v minulosti mnohé prípady, keď boli v mimoriadne závažných vraždách ukladané mimoriadne nízke tresty a prokurátori nepodávali odvolanie napriek tomu, že odvolacie súdy konštatovali, že tresty nie sú adekvátne závažnosti trestného činu." Páchatelia tak o niekoľko rokov môžu, aj vďaka nečinnosti niektorých prokurátorov, pokračovať v trestnej činnosti, zdôraznil Lipšic. "Je to jednak o bezpečnosti ľudí, ale je to aj o právnej istote - aby prokuratúra v porovnateľných prípadoch postupovala jednotne."

"Napriek tomu, že poznám mnohých skvelých prokurátorov a vážim si ich prácu, problém prokuratúry je systémový. Postavenie našej prokuratúry v systéme justície je odvodené od sovietskeho vzoru, zo zákona z roku 1952. Žiadna krajina Európskej únie, s výnimkou Maďarska, kde ten systém je modifikovaný, nemá takýto systém prokuratúry," tvrdí Lipšic. Ak sa nič nezmení, hrozí, že prokuratúra nebude v kauzách rovnakého typu postupovať jednotne. Tým činom nemôže podľa neho v maximálnej miere plniť úlohy štátnej obžaloby - záujem na prísnom a spravodlivom potrestaní páchateľa.
SITA

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Bomba pred budovou súdu usmrtila 15 ľudí
<< predchádzajúci článok
Harabin nechce meniť prokuratúru