Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

31. marca 2011

Pri výbere do elitného pluku vypadli už 24 z 32 adeptovPri každoročnom výbere vojakov do elitnej jednotky žilinského 5. pluku špeciálneho určenia tento rok vypadlo z 32 adeptov už 24 profesionálnych vojakov. Jeden ...Zdieľať
dalsi slovenski vojaci odchadzaju Ilustračné foto.Foto: SITA/Martin HavranŽILINA 31. marca (WEBNOVINY) – Pri každoročnom výbere vojakov do elitnej jednotky žilinského 5. pluku špeciálneho určenia tento rok vypadlo z 32 adeptov už 24 profesionálnych vojakov. Jeden napríklad neprešiel plávaním, piati urobili len šesť- sedem zhybov na hrazde a ďalší nesplnili limity člnkového či klasického dvanásťminútového behu. Medzi elitu slovenskej armády sa však dostala prvá žena, ktorá navyše urobila výberový test najlepšie zo všetkých.


„Urobila 262 z 300 bodov, čo je u nás dosť vysoká hranica,“ potvrdil veliteľ 5. pluku špeciálneho určenia v Žiline Ľubomír Šebo, podľa ktorého každoročný výber príslušníkov elitnej jednotky nerobia pre nedostatok ľudí v pluku. „Je to skôr na to, aby sa aj moji inštruktori precvičili a aby sme videli, aký je aktuálny stav armády. V tomto ročníku nastúpilo na výber 32 ľudí, bohužiaľ, po prvom dni disciplínu nesplnilo 18 ľudí, aktuálne po treťom dni máme iba ôsmich. Traja už úspešne ukončili, lebo idú na logistické pozície a piati pokračujú vo výbere,“ povedal Šebo.„Moja úcta k týmto chlapom rastie zo dňa na deň a rastie aj po tejto skúške, pretože to, čo my sme mali možnosť si tu vyskúšať v ideálnych poveternostných podmienkach, v ideálnom oblečení, tak oni už vo výcviku robia v úplne iných podmienkach. Majú na sebe často záťaž 20 kíl a robia to v daždi,“ povedal Galko a dodal, že žilinský 5. pluk špeciálneho určenia je najkvalitnejšie vyzbrojený a vôbec je na tom najlepšie v našich ozbrojených silách.

„Toto je elitný klub. Je to pluk, ktorý dokáže plniť špeciálne operácie na území Slovenskej republiky aj v zahraničí,“ dodal minister. Dvadsať vojakov z tohto pluku bude v septembri nasadených do bojovej operácie ISAF v Afganistane, kde nebudú pôsobiť už len na základni, ale plniť špeciálne operácie priamo v teréne.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Prísnejšie posudzovanie poisťovní od polroka 2012
<< predchádzajúci článok
Oceliareň v Strážskom čoskoro nabehne na ostrú prevádzku. Prácu tu nájde na 400 ľudí

Pri výbere do elitného pluku vypadli už 24 z 32 adeptov - diskusné fórum čitateľov