Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

13. septembra 2018

Raši: Až 80 % verejných investícií na Slovensku pochádza z EŠIFNa snímke podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši počas príchodu na 118. rokovanie vlády SR 12. septembra 2018 v Bratislave.Zdieľať
Na snímke podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši počas príchodu na 118. rokovanie vlády SR 12. septembra 2018 v Bratislave. Foto: TASR - Marko Erd
Bratislava 13. septembra (TASR) – Až 80 % verejných investícií na Slovensku pochádza z európskych štrukturálnych a investičných fondov (EŠIF). Povedal to vo štvrtok pre médiá vicepremiér pre investície a informatizáciu Richard Raši (Smer-SD) počas medzinárodnej konferencie Hodnotenie fondov EÚ - sme schopní poučenia?, ktorá je pod jeho záštitou. Týka sa programového obdobia 2007 - 2013.


Dodal, že v súčasnosti je v príprave nové programové obdobie čerpania financií z Európskej únie (EÚ) na roky 2021 - 2027.

Podiel európskych peňazí na celkových verejných výdavkoch predstavoval 70 % v aktívnych opatreniach na trhu práce, 48 % v dopravnej infraštruktúre, takmer 25 % v ochrane životného prostredia, 22 % vo výskume a vývoji. „Nebyť politiky súdržnosti, kohéznej politiky alebo politiky vyrovnávania regionálnych rozdielov, tak by sa regionálny rozvoj zastavil v šiestich z ôsmich regiónov SR,“ konštatoval vicepremiér.

V programovom období 2007 – 2013 použilo Slovensko viac ako 11 miliárd eur z kohézneho fondu a štrukturálnych fondov EÚ, ku každému euru investícií zo slovenského štátneho rozpočtu sa pridali štyri eurá z eurofondov. Čerpanie bolo v tomto období priebežne na úrovni 97 %, povedala generálna riaditeľka centrálneho koordinačného orgánu Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu (ÚPVII) Denisa Žiláková.

Témou podujatia je ex post hodnotenie implementácie eurofondov na Slovensku v uvedenom programovom období. Na programe sú vystúpenia predstaviteľov direktoriátov Európskej komisie, ÚPVII, Slovenskej akadémie vied o výsledkoch Národného strategického referenčného rámca v doprave, životnom prostredí, infraštruktúrnych projektoch, výskume a vývoji či dôsledkoch aktívnych opatrení na trhu práce. Ďalej vystúpia zástupca Slovenskej evaluačnej spoločnosti, predstavitelia rezortov z ČR, Maďarska, Poľska a Rumunska a ďalší.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Maďarská opozícia po schválení správy v EP chystá protivládne protesty
<< predchádzajúci článok
Moscovici: Rím musí znížiť nehospodárnosť a zamerať sa na investície

Raši: Až 80 % verejných investícií na Slovensku pochádza z EŠIF - diskusné fórum čitateľov