Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

06. júla 2010

RÚZ: Štát môže kvôli zmluvám čeliť žalobámŠtát môže kvôli rozširovaniu kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa čeliť celej rade žalôb o náhradu škody zo strany dotknutých firiem. Tvrdí to ...Zdieľať
marian jusko Marián Jusko

Foto: SITA/Tomáš Benedikovič BRATISLAVA 6. júla (WEBNOVINY) - Štát môže kvôli rozširovaniu kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa čeliť celej rade žalôb o náhradu škody zo strany dotknutých firiem. Tvrdí to Republiková únia zamestnávateľov, podľa ktorej je proces rozširovania protizákonný. "Celý proces rozširovania kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa v rozpore s platnou legislatívou a v mnohých aspektoch koliduje i s Ústavou SR," uviedol prezident únie Marián Jusko.

Republiková únia zamestnávateľov preto vyzýva súčasné i budúce vedenie ministerstva práce, aby rozširovanie kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa zastavili. "Ministerka, ako i budúci šéf rezortu práce by sa podľa Republikovej únie zamestnávateľov mali zdržať akéhokoľvek konania v procese rozširovania kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa uzatvorenej medzi Zväzom strojárstva SR, Zväzom elektrotechnického priemyslu a OZ KOVO," uvádza sa vo vyhlásení Republikovej únie zamestnávateľov.

Zamestnávatelia vo veci núteného rozširovania vyšších kolektívnych zmlúv už dávnejšie iniciovali podnet na Ústavný súd SR. Proti procesu rozširovania sú podľa únie aj zložité hospodárske pomery vo viacerých dotknutých firmách, ktorých pripomienky podľa Republikovej únie zamestnávateľov neboli tripartitnej komisii na ich posudzovanie zo strany rezortu práce ani predložené.

Únia už v piatok obvinila rezort práce, že svojim postupom, keď spustil pripomienkové konanie k rozšíreniu strojárskej vyššej kolektívnej zmluvy v stredu 30. júna popoludní s plánovaným ukončením už piatok 2. júla, "flagrantne" porušil všetky pravidlá nielen pripomienkového konania, ale i pravidlá rokovania tripartity. Konanie odchádzajúcej ministerky dokonca zamestnávatelia označili za jasnú politickú provokáciu. Ministerstvo všetky obvinenia zamestnávateľov odmietlo s tým, že žiadne zákony neporušuje.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Maďarská firma žaluje PPA a Považský cukrovar
<< predchádzajúci článok
Komorowski sľubuje, že bude nestranným prezidentom

RÚZ: Štát môže kvôli zmluvám čeliť žalobám - diskusné fórum čitateľov