Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala    Hudba

14. júna 2011

Siedmy Nova Rock je za nami, ukončili ho System Of a DownAmerická kapela System Of a Down (SOAD) ukončila koncertom v noci z pondelka na utorok siedmy ročník rakúskeho festivalu Nova Rock. Formácia z Los Angeles združená okolo ...Zdieľať
nova rock Foto: Skalar Music/Igor DanišBRATISLAVA 14. júna  - Americká kapela System Of a Down (SOAD) ukončila koncertom v noci z pondelka na utorok siedmy ročník rakúskeho festivalu Nova Rock. Formácia z Los Angeles združená okolo speváka Serja Tankiana sa na scénu vrátila po päťročnej prestávke. Aj keď bola sólová kariéra ich frontmana zaujímavou kapitolou, SOAD je ako celok omnoho silnejší, obzvlášť naživo, čo dokázali aj vystúpením na Red Stagei. Fanúšikom ponúkli hity ako Chop Suey!, B.Y.O.B., Toxicity, Aerials či Lonely Days. Ich ďalšia štúdiovka je stále v nedohľadne, no staré hity zafungovali a tak mnohí návštevníci konštatovali, že išlo o jedno z najlepších vystúpení v rámci trojdňovej porcie rockovej hudby.


Pondelňajší program Nova Rocku bol nepochybne najsilnejším spomedzi troch dní. Okrem System Of a Down sa na Red Stagei predstavili drumandbassovo-rockoví Pendulum či cowpunkoví Social Distortion, ktorí svoj koncert ukončili coverom od Johnnyho Casha. Ešte väčšie mená ponúkal v pondelok hlavný Blue Stage. Vo večerných hodinách sa na ňom predviedli legendárni Iron Maiden, Motörhead či In Flames. Kým Iron Maiden na tom boli so zvukom pomerne dobre, Motörhead a In Flames mali technické problémy, ktoré nepriaznivo ovplyvnili ich koncerty a spôsobili aj menší časový posun. Pri tejto príležitosti je nutné poznamenať, že interpreti na festivale vystupovali v drvivej väčšine prípadov presne podľa programu bez akýchkoľvek zdržaní.

Vypredané podujatie s kapacitou 55-tisíc ľudí prinieslo počas prvých dvoch dní vystúpenia kapiel ako Linkin Park, Volbeat, Korn, Thirty Seconds to Mars, Guano Apes, The Darkness, Flogging Molly, Wolfmother, 3 Doors Down, Cavalera Conspiracy alebo Plain White T's. Kým vrcholom sobotňajšieho programu bol koncert skupiny Linkin Park, v sobotu to boli Korn. Obe spomenuté formácie nepresne patria do škatuľky nu metal, no ich prejav je odlišný a porovnávať ich nie je na mieste. Linkin Park zaujali dobrým vokálnym výkonom spevákov Chestera Bennigtona i Mikea Shinodu a tiež vkusnou čierno-bielou projekciou. Fanúšikovia si prišli na svoje pri hitoch Numb, In The End či Crawling, no nielen pri nich. Kalifornčania ponúkli aj ďalšie nápadité skladby ako Breaking the Habit, What I´ve Done alebo Papercut, menej už nadchli čerstvé veci z ich ostatného albumu A Thousand Suns (2010). Čo sa týka Korn, ich vystúpenie malo všetko, čo má koncert modernej metalovej kapely mať - výborný spev (Jonathana Davisa), inštrumentálnu vyspelosť zvyšných členov kapely, množstvo verných fanúšikov a v neposlednom rade solídny zvuk. Korn pridali k svojim hitom cover We Will Rock You od Queen a o vrchole nedeľňajšieho programu tak nebolo pochýb.

Nova Rock tento rok opäť potvrdil, že je v priestore strednej Európy unikátnym festivalom s nenapodobiteľnou atmosférou. Za cenu dvoch či troch koncertov ponúka minimálne dvanásť či pätnásť veľkých vystúpení a to len pol hodiny autom od slovenských hraníc. Pre Slováka môže byť prvá návšteva tohto podujatia síce miernou šokovou terapiou, najmä pre logicky vyššie, rakúske ceny jedla a nápojov (rakúske pivo stojí na Nova Rocku 4,50 eura bez zálohy za pohár), či hygienou, na ktorú Rakúšania počas troch dní vytrvalo zabúdajú. Protihodnotou je ale možnosť vychutnať si svetovú rockovú kvalitu na jednom mieste medzi ľuďmi, ktorí sa vedia skutočne odviazať. Stretnúť na tomto podujatí človeka v kostýme pandy či postavy zo Star Wars nie je vôbec ojedinelou záležitosťou a nečudujte sa ani, keď sa vám ľudia prihovárajú na každom kroku a chcú od vás objatie či high-five. Aj preto sa na Nova Rock vyberú aj o rok stovky Slovákov s rockovým srdcom.

Vybrané štatistiky 7. ročníka festivalu Nova Rock:
- vydali 160-tisíc porcií jedál pre interpretov a pracujúcich
- postavili viac ako 20 kilometrov plotov
- položili približne 18 kilometrov káblov
- použili asi 250 reproduktorov
- využili 45 autobusov Nightliner
- v areáli bolo 300 prenosných toi toi toaliet a 400 splachovacích WC
- v areáli bolo 200 predajných stánkov
- o bezpečnosť sa staralo 600 ľudí
- v areáli pracovalo 100 záchranárov

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Festival Nova Rock v Rakúsku pre 55 000 ľudí je vypredaný (6. 6. 2011)
 Linkin Park možno zahrá v Nickelsdorfe aj reggae! (30. 5. 2011)
 Iron Maiden, Linkin Park aj System of a Down len 40 km od Bratislavy! (2. 5. 2011)
 Festival Nova Rock pridal do programu Motörhead i Wolfmother (1. 3. 2011)
 Na Nova Rocku pri Bratislave vystúpi Korn aj Pendulum (3. 2. 2011)
 Festival Nova Rock prinesie aj Linkin Park, Iron Maiden a System of a down! (20. 1. 2011)
 Na Nova Rocku vystúpi aj legenda Iron Maiden (10. 12. 2010)
 Skupina System of a Down vystúpi na festivale Nova Rock (29. 11. 2010)
 Hviezdou festivalu Nova Rock skupina Rammstein (12. 6. 2010)
 Dnes sa začína hudobný festival Nova Rock (11. 6. 2010)nasledujúci článok >>
Bývalí členovia Oasis sa hádajú aj v novej formácii
<< predchádzajúci článok
Dizajn v pamäti – diskusia o múzeu dizajnu v 21. storočí