21. septembra 2007

Slovenky vyhrali nad Poľskom, na ME postúpil Izrael

Slovenské basketbalistky sa napriek nesmierne bojovnému výkonu a víťazstvu v záverečnom stretnutí finálového turnaja dodatkovej kvalifikácie o postup na ME 2007 nad Poľskom 76:74 (34:38) na ...

LANCIANO 21. septembra (WEBNOVINY) - Slovenské basketbalistky sa napriek nesmierne bojovnému výkonu a víťazstvu v záverečnom stretnutí finálového turnaja dodatkovej kvalifikácie o postup na ME 2007 nad Poľskom 76:74 (34:38) na kontinentálnom šampionáte nepredstavia. Jedinú miestenku nakoniec získali hráčky Izraela a to najmä vďaka vysokému triumfu 84:71 (44:31) nad zverenkami trénera Vladimíra Karnaya.

Slovenky prehrali prvú polovicu 34:38 a zdalo sa, že s nádejou na postup sa môžu rozlúčiť. Tretia desaťminútovka sa však hrala plne v ich réžii, vyhrali ju 28:10 a vytvorili si až 16-bodový náskok, čo bola vzhľadom na potrebu vyhrať o 20 bodov sľubná pozícia. Záver štvrtého dejstva však nezvládli a nakoniec sa museli obávať i o výhru v piatkovom dueli.

Slovensko - Poľsko 76:74 (18:17, 16:21, 28:10, 14:26)
Zostava a body SR: Žirková 16, Luptáková 13 (10 doskokov), Jurčenková 11 (10 doskokov), Jalčová 3, Lásková 2 (Michulková 14, Kupčíková 9, Palušná a Ivanová po 4, Kováčová a Borovičková)
Najviac bodov Poľska: Bibrzycká 22, Dydeková 21
TH: 11/8 - 32/23, fauly: 30 - 18, trojky: 13/2 - 18/5

Slovenky začali duel napriek imperatívu "musíš" dobre a v úvode viedli viackrát trojbodovým rozdielom. V 8. min odskočili na 18:13, ale Poľky dokázali do konca prvej štvrtiny znížiť na 17:18. Aj v druhej desaťminútovke ušli slovenské basketbalistky súperovi na rozdiel piatich bodov (24:19), ale mierne favorizovaný súper sa ihneď chytil a siedmimi bodmi v rade sa opäť dostal do vedenia. Štrnásť sekúnd pred koncom trafila presne za tri body Tlumaková a do šatne sa tak šlo za - pre Slovensko - veľmi nepriaznivého stavu 34:38. Družstvo okolo kapitánky Žirkovej malo od začiatku duelu problémy s faulami, v jednej chvíli v tejto štatistike dokonca "viedlo" 12:2 a členka základnej päťky Lásková pre tri skoré fauly odohrala za dve štvrtiny iba necelých päť minút a neskôr sa už na palubovku ani nedostala. Na začiatku 23. min už viedli Poľky 42:36 a zdalo sa, že je po zápase. Slovenky hrajúce v tej chvíli už najmä o česť však zabojovali a šnúrou 14:4 otočili v 26. min na 50:46 vo svoj prospech. Na túto situáciu reagoval súper, ktorý tiež potreboval na postup zvíťaziť, oddychovým časom, ale ani ten nepomohol. Kupčíková dala dvojku s faulom, následne premenila trestný hod a po presnej strele Luptákovej svietilo na ukazovateli 55:46 v prospech zvereniek kormidelníka Karnaya. Nabudené Slovenky pokračovali v nastúpenom tempe a do konca tretej desaťminútovky upravili už na nádejných 62:48. Sedem a pol minúty pred koncom sa piateho faulu dopustila pivotka Jurčenková, musela opustiť ihrisko a poľské hráčky to využili na zníženie (55:66). Slovenky naďalej bojovali, ale súper sa vďaka trestným hodom držal na bodovom rozdiele, ktorý vyhovoval Izraelu. Necelé štyri minúty pred koncom viedli Slovenky aj 72:59, ale po desiatich bodoch Poľska v rade sa museli v závere ešte strachovať o víťazstvo.

Vladimír Karnay (tréner SR): "K spokojnosti máme napriek tomuto víťazstvu samozrejme veľmi ďaleko. Nezvládli sme situáciu, ktorá nastala, a mňa osobne to bude škrieť asi do konca života. Určite sme nemali zakopnúť s Izraelom, ten duel sme prehrali v hlavách. Súboj s Poľskom bol vynikajúci, odohrali sme famóznu tretiu štvrtinu, no na vytúžený postup sme nedosiahli. Rozhodcovia nám tiež nepomohli. To, čo bolo na jednej strane obranným faulom, nám na druhej strane zapískali ako útočný. Pomer 30:18 hovorí za všetko."