Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Auto moto

19. apríla 2009

Šrotovné podporilo predovšetkým výrobcov zahraničných áutZavedenie šrotovného na Slovensku pomohlo v oveľa väčšej miere zahraničným výrobcom áut ako domácim. Vyplýva to z výsledkov analýzy UniCredit Bank, podľa ktorej dosiahol v marci podiel áut ...Zdieľať
BRATISLAVA 19. apríla (WEBNOVINY) - Zavedenie šrotovného na Slovensku pomohlo v oveľa väčšej miere zahraničným výrobcom áut ako domácim. Vyplýva to z výsledkov analýzy UniCredit Bank, podľa ktorej dosiahol v marci podiel áut vyrobených na Slovensku a kúpených zákazníkmi zhruba 15 %. V minulom roku pritom tento podiel v rovnakom mesiaci predstavoval 13,2 %. "Zjednodušene sa dá povedať, že 85 % šrotovného podporilo hlavne výrobu v zahraničí," uvádza analytik banky Dávid Dereník. Zároveň predpokladá, že na rovnakej úrovni by mali byť aj výsledky predaja nových áut za apríl. Ak by sa naplnil tento predpoklad, z celkových výdavkov na šrotovné vo výške 1,67 mld. Sk (55,43 mil. eur) by sa tak slovenská výroba podporila sumou 248 mil. Sk (8,23 mil. eur), zatiaľ čo zahraniční producenti by dostali benefit na úrovni 1,4 mld. Sk (46,47 mil. eur).


Spomedzi áut vyrábaných na Slovensku si podľa UniCredit Bank najviac prilepšili modely automobiliek Peugeot a Kia. Nasledovali autá značky Citroën, pričom luxusné značky benefitovali najmenej. Štát podporil kúpu nového auta pri zošrotovaní starého dvoma vlnami šrotovného. Počas prvej vlny šrotovného, ktorá trvala od 9. do 25. marca tohto roku, dali ľudia na Slovensku zošrotovať celkovo 22,1 tis. vozidiel. Druhé kolo šrotovného sa ukončilo v utorok 14. apríla, keď šrotoviská prevzali na spracovanie ďalších 22 100 vozidiel. Tretie kolo šrotovného zatiaľ nebude, vláda o ňom bude možno uvažovať až v budúcnosti. "Treba urobiť najprv dôkladnú analýzu. Treba sa poučiť z toho, čo sa udialo v druhej vlne, a v prvom rade treba zlikvidovať tie vraky, ktoré zostali na šrotoviskách, čiže určite v najbližšej dobe nebudeme uvažovať s predĺžením šrotovného. O všetkom však rozhodne Rada pre hospodársku krízu," povedal prednedávnom minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Sezónu na hrade Strečno otvoria aj výjavy zo života Ž. Bosniakovej
<< predchádzajúci článok
Matthew Perry potreboval lekára pre pričasté hranie videohier

Šrotovné podporilo predovšetkým výrobcov zahraničných áut - diskusné fórum čitateľov