Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

26. januára 2010

Studené počasie v Európe ďalej zabíjaSilné mrazy v kombinácii s hojnou snehovou nádielkou si v utorok v Európe vyžiadali opäť ďalšie životy. Desať ľudí zomrelo v Poľsku, čím stúpol celkový počet obetí ...Zdieľať
Foto: SITA/AP


BUKUREŠŤ 26. januára (WEBNOVINY) - Silné mrazy v kombinácii s hojnou snehovou nádielkou si v utorok v Európe vyžiadali opäť ďalšie životy. Desať ľudí zomrelo v Poľsku, čím stúpol celkový počet obetí od novembra už na 212. Išlo predovšetkým o bezdomovcov. Okolo päťtisíc domácností na juhu krajiny ostalo bez elektriny. V Rumunsku, jednej z najhoršie postihnutých krajín, zahynulo podľa ministerstva zdravotníctva deväť ľudí, teda za posledných šesť dní celkovo už 31. Teploty klesli až na mínus 32 stupňov a vláda preto prijala mimoriadne opatrenia, ktorými zablokovala plynové dodávky spoločnostiam v prospech domácností.

V susednom Bulharsku ostávajú už druhý deň zatvorené početné školy a takmer 20 miest zaznamenalo rekordne nízke teploty. Cestári naďalej odhŕňajú zasypané príjazdové komunikácie, dve diaľnice východne od metropoly sú opäť otvorené. Ruské školy sú zatvorené v oblasti južne od Moskvy, takmer 30 tisíc ľudí malo problémy s dodávkami elektrickej energie v Čečensku, pričom vo volžskom regióne zomrelo od začiatku roka v dôsledku chladného počasia už 13 ľudí. Podľa ruského meteorologického ústavu tento mesiac teploty v európskej časti Ruska nestúpli nad 0 stupňov Celzia, na Sibíri zaznamenali mínus 59 stupňov, v Irkutsku mínus 45.

V Čechách zahynulo podľa úradov cez víkend najmenej šesť ľudí, na šmykľavých cestách došlo k mnohým nehodám. V Nemecku hlásia 14 mŕtvych bezdomovcov, čo je najviac za posledné desaťročie. Meteorológovia očakávajú ďalšie sneženie a ľadový vietor, čo pravdepodobne opäť prispeje k problémom s dopravou, hoci situácia napríklad na Frankfurtskom letisku sa sčasti upokojila.

SITA/AFP

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Hviezdy vyzbierali pre Haiti 61 miliónov dolárov
<< predchádzajúci článok
Viac o europarlamente v televízii aj na webe

Studené počasie v Európe ďalej zabíja - diskusné fórum čitateľov