08. mája 2010

Súhrn výsledkov stretnutí Corgoň ligy

Súhrn výsledkov stretnutí sobotňajšieho 32. kola najvyššej slovenskej futbalovej súťaže Corgoň ligy 2009/2010: FC Spartak Trnava - MFK Dubnica 0:1 ...

futbal Foto: SITA/Ivan Kopčáni

BRATISLAVA 8. mája (WEBNOVINY) - Súhrn výsledkov stretnutí sobotňajšieho 32. kola najvyššej slovenskej futbalovej súťaže Corgoň ligy 2009/2010:

FC Spartak Trnava - MFK Dubnica 0:1 (0:0)
Gól: 90. Augustíni, ŽK: 9. R. Procházka - 74. P. Poliaček, 81. Duga, rozhodovali: Valášek - T. Somoláni, Čiernik, 1844 divákov

Trnava: Hrdina - R. Procházka, Banovič, Bernardini (69. Hlavatovič), Jakubička (46. Schmidt) - Mikovič, Kopúnek, Neto, Súkenník - Štyvar, M. Guldan (46. Nascimento dos Santos "Pítio")
Dubnica: P. Bajza - Beňo (88. Augustíni), Chupáč, Nosek, M. Ondráš - I. Obert (62. P. Poliaček), Šulek, Bruško, Duga - Porázik, Gorelka (46. H. Tubonemi)

Pred poloprázdnymi tribúnami privítal na domácom trávniku trnavský Spartak zachraňujúcu sa Dubnicu. Domácim červeno-čiernym chýbal poltucet hráčov (Kone, Doležaj, Juhász, Kožuch, Slovenčiak, Ľ. Hanzel) z rôznych príčin, či už to bol trest za karty, alebo zranenie. V prvých 35 minútach sa okrem Guldanovej akcie, ktorý sa v 7. min pekne prekľučkoval cez troch hráčov súpera a slabo zakončil, neudialo na ihrisku absolútne nič. Futbal v tréningovom tempe, plný neprestností, bez nápadu a nakopávaní lôpt neniesol žiadne ligové kritéria. V 36. min sa predviedli Dubničania v podaní trojice Porázik, Gorelka, Bruško, kde posledne menovaný z uhla nastrelil gólmana do pŕs, od ktorého sa odrazila na rohový kop. V 45. min mali šancu na gól hostia z Dubnice, keď centrovanú loptu z pravej strany hlavičkou "koníčkom" Gorelka poslal na domácu bránu, gólman Hrdina loptu neudržal v rukách, Gorelka opäť vystrelil a zachraňujúci Procházka odkopol loptu do bezpečia.

Druhý polčas priniesol malé zlepšenie z oboch strán, striedajúci hráči mali za následok aké-také oživenie. V 57. min sa mohol Spartak ujať vedenia, keď Neto pekným centrom do šestnástky našiel Štyvara, ale jeho gólovú hlavičku k pravej žrdi bravúrne vyrazil brankár Bajza. Dubničania ako-tak odpovedali v 64. min, keď sa Porázik ocitol sám pred gólmanom Hrdinom, ale nepochopiteľne poslal loptu vysoko nad. Pribúdajúce minúty hrali do karát Dubničanom, ktorí si prišli do slovenského Ríma aspoň po zachraňujúci bod. V 90. min sa Dubnica gólom Augustíniho napokon zachránila a spečatila aj v nasledujúcom ročníku svoju corgoňligovú účasť. Nedorozumenie brankára Hrdinu využil hráč, ktorý bol na ihrisku jednu minútu - Augustíni.

Hlasy:
Milan Malatinský (tréner Trnavy): "V úvode sme mali sľubnú Guldanovu príležitosť, chceli sme streliť gól. V druhom polčase mal veľkú šancu Štyvar. O góle, ktorý sme dostali v 90. min, skutočne neviem, čo mám povedať."
Peter Gergely (tréner Dubnice): "Na začiatku zápasu sme boli nervózni. Chlapci však ukázali srdce a charakter. Myslím si, že dnešné víťazstvo je zaslúžené. Podržal nás brankár Bajza. Dokázali sme veľkú vec, zachránili sme sa."

MFK Košice - 1. FC Tatran Prešov 3:1 (1:0)
Góly: 29. Škutka, 48. Milinkovič, 60. I. Djokovič - 47. Belejík, ŽK: 89. Pérez Stoeten - 64. Guba, rozhodovali: Šipoš - Chládek, Lieskovský, 1980 divákov

Košice: Fernando López - Kolbas, I. Djokovič, R. Cicman, Juhar - L. Janič, Megias (62. Vaščák), Pérez Stoeten - J. Novák (77. Viazanko), Škutka, Milinkovič (85. Paunovič)
Prešov: J. Mucha st. - Papaj, Hanek, Farbák, Josl (34. Tesák) - Piter-Bučko, Lipták (46. Guba) - Vršajevič, M. Poliaček, P. Katona (70. J. Dolný) - Belejík

Vo východoslovenskom derby sa domáci rozlúčili s vlastnými fanúšikmi šťastným víťazstvom, ktorým zrejme urobili dôležitý krok k záchrane. V úvode stretnutia mali viac z hry domáci, no pohrozili iba strelou Nováka po štvrťhodine hry, ktorá opečiatkovala žrď prešovskej bránky. V 29. min však "žlto-modrí" udreli, keď po rohu Milinkoviča hlavičku Stoetena brankár Mucha zázračne vyrazil, no len pred nabiehajúceho Škutku, ktorý ľavačkou nezadržateľne skóroval - 1:0. Až do prestávky sa hralo zväčša medzi šestnástkami a vzruchu opäť pribudlo až po zmene strán.

Obe mužstvá prišli zo šatní nabudené. Najprv v 47. min Belejík po Gubovej prihrávke z pozície zaváňajúcej ofsajdom vyrovnal na 1:1, no ubehla len minúta a domáci gólovo odpovedali. Megiasovu hlavičku síce Mucha vytiahol na brvno, no o pár sekúnd Milinkovičova ľavačka bola presná a Košičania viedli 2:1. V 57. min natiahol Muchu Stoeten, ale jeho pokus z 30 m vyrazil na roh. Po hodine hry rozohrával Janič rohový kop. Megiasovu hlavičku ešte hostia ratovali na čiare, no na Djokovičovu dorážku už nemali nárok - 3:1. Prešovčania mali potom opticky viac z hry, no v útoku boli prakticky neškodní. Pohrozili iba Belejíkovou strelou, ktorú López kryl. Naopak, v 81. min pri Milinkovičovom priamom kope z 35 m sa Mucha riadne zapotil. Košičania sa týmto víťazstvom odpútali zo dna tabuľky a postúpili až na 10. priečku.

Hlasy:
Goran Milojevič (tréner Košíc): "Mal som veľký strach pred týmto zápasom. Hrali sme v Bratislave na ťažkom teréne a nasledovala dlhá cesta domov, no napriek tomu mužstvo zahralo veľmi dobre. Teším sa, že už nie sme poslední."
Roman Pivarník (tréner Prešova): "Obával som sa jednej veci, a to boli štandardky Košíc. Domáci mali výškovú prevahu a nakoniec sa moje obavy potvrdili, keď sme takto inkasovali dva góly. Škoda kontaktného gólu, po ktorom sme vzápätí inkasovali, vtedy sa zlomil zápas."

FK Senica - FC Nitra 1:2 (0:0)
Góly: 66. Vrťo - 61. T. Kóňa, 90.+ Igor Kotora, ŽK: 70. Piroska - 62. R. Valenta, 71. Štetina, 79. Boszorád, rozhodovali: Šimon - Mókoš, Cuninka, 2809 divákov

Senica: Bolek - Laurinc, Gajdošík, Pavlovič, Podaný - Onome Sodje (63. Hubek), I. Belák, Piroska, Vrťo - A. Hesek, Števko (42. Bajan)
Nitra: Hroššo - Boszorád, Štetina, Kolmokov, Glenda - Leško - R. Valenta, T. Kóňa, S. Bališ (90. Igor Kotora) - I. Hodúr - Matúš Mikuš (84. Šimončič)

Záhoráci nastúpili do posledného domáceho tohtosezónneho súboja proti Nitre v silne improvizovanej zostave, nakoľko v ich tíme šarapatí až príliš veľká maródka. Aj z tohto dôvodu bola Nitra počas prvého polčasu futbalovejšia, snažila sa kombinovať. Seničania toho smerom dopredu veľa neukázali. V 7. min mali Nitrania prvú gólovú príležitosť. Kóňa krásne vysunul Bališa, ten obišiel aj brankára Boleka, no lopta smerovala vedľa opustenej brány. Nebezpečná bola aj hlavička Štetinu v 9. min, ktorú Bolek kryl. Domáci po prvý raz pohrozili v 13. min. Vrťova strela spoza šestnástky išla vedľa. Najväčšiu šancu Záhorákov v prvom polčase mal v 28. min Sodje, keď hlavou z päťky prehlavičkoval brankára Hrošša, no loptu smerujúcu do brány v poslednej chvíli vykopol Leško. Na druhej strane nebezpečne pálil Glenda tesne nad a v 39. min Bališovu strelu spoza pokutového územia Bolek výborne vyrazil.

V druhom polčase bola hra vyrovnanejšia a na rozdiel od prvého dejstva v ňom padli aj tri góly. Skóre zápasu otvoril v 61. min po krásnej akcii a následnej prihrávke Mikuša strelou do prázdnej brány Kóňa - 0:1. Bolo to v čase, keď Záhoráci hrali s desiatimi mužmi kvôli zraneniu. Domáci sa pozviechali a o 5 minút už bolo vyrovnané. Vrťo si pekne nabehol na priamy kop Podaného a z hranice malého vápna skóroval - 1:1. V 69. min Záhoráci žiadali penaltu po zákroku v pokutovom území na Pirosku. Píšťalka končiaceho rozhodcu Šimona však zostala nemá. V nervóznom druhom polčase priniesol vzruch až záver zápasu. Na strane Seničanov takmer strelil gól Hesek, keď lopta išla tesne vedľa pravej žrde. Na druhej strane si s Kóňovou delovkou poradil na dvakrát Bolek. V čase keď sa už zdalo, že stretnutie sa skončí zaslúženou remízou, domáci nedokázali loptu odkopnúť do bezpečia a striedajúci Igor Kotora (bol na trávniku iba pár sekúnd) predskočil Laurinca v pokutovom území a rozhodol o šťastných troch bodoch pre Nitru.

Hlasy:
Radim Nečas (tréner Senice): "Pred zápasom sme avizovali problémy so zostavou, a to sa ukázalo nakoniec ako kľúčové. Mali sme zdravých jedenásť hráčov a museli hrať štyria útočníci. Nechceme sa však na to vyhovárať. Nitra bola kombinačne lepším tímom. Ku koncu zápasu nám chýbala potrebná kvalita. Napriek tomu sa Nitra do nejakých veľkých šancí nedostala. Vyrovnali sme, no nie som si istý či zákrok na Pirosku bol regulárny."
Ivan Galád (tréner Nitry): "V dnešnom zápase sme veľmi chceli bodovať. Začali sme dobre, mali sme dve obrovské šance. Napokon sme strelili v druhom polčase pekný gól. Musím povedať, že keď Senica vyrovnala, mala dobrú fázu hry. Stretnutie sa rozhodlo až v záverečných minútach. Podobne to bolo aj u nás. Chlapci dnes veľmi chceli a spravodlivý futbalový "Pánboh" im víťazstvo doprial.

ŠK Slovan Bratislava - FK Dukla Banská Bystrica 2:0 (1:0)
Góly: 18. M. Kuzma, 73. Guédé, ŽK: 81. Michal Ďuriš (B. Bystrica), rozhodovali: Sedlák - Brendza, Kubačka, 1496 divákov

Slovan: Putnocký - Bagayoko, Saláta, Dosoudil, Had - Božič, Guédé - Ivana (56. Obžera), M. Kuzma (68. Štepanovský), Breznaník (77. Grendel) - Masaryk
B. Bystrica: P. Boroš - M. Turňa, P. Vajda, Ľ. Chmelík (75. Marek Hlinka), Savič - Pleva - M. Pančík ml., Uškovič (69. Pich), Považanec (60. Seye), T. Hučko - Michal Ďuriš

Na Pasienkoch videla slabá divácka návšteva iba priemerný futbal. Hneď prvá príležitosť v stretnutí sa skončila gólom. V 18. min prihrával domáci Masaryk a Marek Kuzma zblízka zakončil presne - 1:0. Onedlho to skúšal stredopoliar Ivana, ale brankár Dukly Boroš jeho pokus spoza šestnástky zlikvidoval. V 40. min Božič svoj priamy kop zakrútil nad a následná odpoveď od Turňu bola nepresná. Krátko po zmene strán zaujala strela Ivanu, ktorú Boroš vyrazil, no Masaryk si v dobrej pozícii zle spracoval loptu. V 50. min sa k slovu dostali aj hostia. Uškovič však zblízka prestrelil. Domáci útočník Masaryk sa potom nahneval, ale jeho bomba našťastie pre hostí nemierila medzi žrde. Slovan aj tak zvýšil svoj náskok. V 73. min sa po akcii Obžeru a Borošovom zákroku ocitol sám pri zadnej žrdi Togčan Guédé a poľahky skóroval - 2:0. Bystričania v 81. min Michalom Ďurišom tiež napli sieť súpera, no hlavný arbiter Sedlák gól hostí neuznal pre ruku strelca a Ďurišovi ukázal žltú kartu. Slovan v poslednom domácom vystúpení v tejto sezóne zaslúžene zvíťazil.

Hlasy:
Štefan Horný (tréner Slovana): "Bol to priemerný zápas. Dali sme dva góly a zaslúžene zvíťazili. Možno boli hráči už myšlienkami pri finále Slovenského pohára proti Trnave. Na tento utorňajší duel sa musíme dobre pripraviť."
Jozef Jankech (tréner B. Bystrice): "Podali sme slabý výkon, dopredu sme sa dostávali málokedy. V strede poľa a defenzíve sme urobili hrubé chyby, za čo nás Slovan potrestal gólmi. Mali sme slabú organizáciu hry. Stopéri sa trápili. Mužstvo sa mi zdalo unavené. Slovan dnes vyhral zaslúžene."

MFK Ružomberok - MFK Petržalka 1:0 (0:0)
Gól: 64. Higor de Sales Coimbra, ŽK: 65. A. Sloboda - 22. Pavol Ďurica, ČK: 86. Mikulič (Petržalka) za faul na J. Chovanca, rozhodovali: Olšiak - Slyško, E. Weiss, 2245 divákov

Ružomberok: Hrdlička - P. Maslo, P. Besta, Kostelný, Gallo - Ďubek (84. V. Kováč) - Zošák (75. Pilár), Hoferica (57. A. Sloboda), J. Chovanec - Piščur, Higor de Sales Coimbra
Petržalka: Jenčo - Mikulič, Šedivý, Mitrovič, Pavol Ďurica - Hílek - Čikoš, P. Sedlák (71. Szarka), Diogo Pires (71. Fodrek), Machovec - Filipe dos Santos "Cafú" (80. Nachtman)

Domáci Ružomberok začal tlakom na bránku súpera. V 5. min našiel krížny center J. Chovanca Coimbru, ktorý zblízka netrafil bránku. V 12. min priamy kop Piščura z 20 metrov Jenčo v bránke Petržalky len s námahou vyrazil pred Galla, ten však gólovú príležitosť tiež nevyužil. Ružomberčania hrali s chuťou a zápasový dej sa takmer výlučne odohrával na polovici Petržalky, ktorej hráči z obrannej ulity vychádzali len sporadicky. V 27. min poslal Zošák nádherný center krížom ihriska na Kostelného, ružomberský obranca však nemal dostatok času ani priestoru na dôraznejšie zakončenie. V 35. min dali o sebe vedieť aj hostia, priamy kop Pavla Ďuricu domáci brankár Hrdlička vyrazil. Do konca prvého polčasu sa znova hralo v réžii domácich, no ani oni sa už do vážnejšej šance nedostali.

V rovnakej tónine sa pokračovalo aj po prestávke, ale keď ružomberské aktivity končili ešte pred šestnástkou Petržalky, ktorá bola absolútne neškodná, vo vzduchu visel remízový výsledok. V 60. min sa pekným priamym kopom z 35 metrov prezentoval Coimbra, lopta letela pol metra nad brvnom. V 64. min sa diváci pod Čebraťom predsa len dočkali. Jozef Chovanec prihral Ďubekovi, ten pohotovo vypálil, na Jenčom vyrazenú loptu si nabehol Coimbra, ktorý poslal svoj tím do vedenia - 1:0. V 76. min striedajúci Szarka vyskúšal pozornosť Hrdličku, vzápätí Coimbrova hlavička po Ďubekovom centri si cestu medzi žrde nenašla. Od 86. min hrali hostia bez vylúčeného Mikuliča, čím sa ich šanca na aspoň remízu prakticky rozplynula. V nadstavenom čase ešte mali dobré príležitosti Piščur a po ňom Coimbra, skóre sa však už nezmenilo.

Hlasy:
František Straka (tréner Ružomberka): "Vedeli sme, že Peržalka bude bojovať, že urobí všetko, aby u nás zabodovala. Po tom, čo sa v týždni udialo, som musel stavať chlapcov na nohy, aby zápas dôstojne odohrali. Aj v dnes ukázali kus futbalového srdiečka, čo ich zdobí celú sezónu."
Peter Fieber st. (tréner Petržalky): "Bolo to bojovné stretnutie, domáci chceli vyhrať, my sme chceli získať aspoň bod. Vieme, aká je situácia v tabuľke, v poslednom kole nás čaká Senica a budeme to mať ťažké. Ešte raz, veľká škoda, že sme Ružomberku nezobrali aspoň bod. Sme smutní, ale ideme ďalej.

MŠK Žilina - FK DAC 1904 Dunajská Streda 4:0 (1:0) - MŠK ŽIlina je majstrom SR v sezóne 2009/10
Góly: 18. a 67. T. Oravec, 79. Lietava, 90. Pečalka, ŽK: 9. Palla, 26. Zs. Németh, 36. Yavarzadeh, 39. K. Németh, 66. Marcin (všetci D. Streda), rozhodovali: Chmura - Sluk, Kubica, 7005 divákovň

Žilina: Dúbravka - S. Angelovič, Piaček, Pečalka, Leitner - Rilke (72. Patrik Mráz), Babatounde Bello (84. Ľ. Guldan), Jež, D. Kobylík (87. Christu) - T. Oravec, Lietava
D. Streda: Ján Novota - K. Németh, Marcin (73. Koejoe), Majus, V. Varga - Helísek, Seelaus, Palla, Zs. Németh (38. Kazlauskas) - Yavarzadeh, Pajič (61. T. Lénárth)

Žilinčania od úvodných sekúnd prevzali opraty zápasu do svojich rúk. V prvých minútach sa síce kombinačne trochu hľadali, no potom sa začali dostávať do šancí a ohrozovali bránku Dunajskej Stredy. V 7. min Kobylík vysúval Oravca, v poslednej chvíli akrobaticky zasiahol Marcin. O minútu neskôr pripravil po chybe Vargu Rilke palebnú pozíciu pre Kobylíka, jeho technický pokus však Novotu neprekvapil. V 11. min sa k zakončeniu dostal Pečalka, no z polotočky strieľal nad, o niečo neskôr si aktivitou vytvoril šancu Lietava, ale tiež zakončoval nepresne. Tlak MŠK narastal, v 15. min odvracali dva Angelovičove centre Majus, resp. Novota. Úvodný presný zásah napokon priniesla 18. min - Lietava vysunul do pozície zaváňajúcej ofsajdom Oravca, ten obišiel aj bezmocného brankára hostí a do prázdnej bránky otvoril skóre - 1:0. V 22. min sa prvýkrát prezentoval vážnejšie v ofenzíve aj DAC, Piačekom nepríjemne tečovanú Yavarzadehovu strelu však Dúbravka zachytil. V ďalších momentoch tempo hry mierne upadlo. V 29. min sa takmer dostali k zakončeniu Rilke a Angelovič, Novota na dvakrát zakročil. V 33. min mohol elegantne pätičkou zvýšiť Rilke, ale Ježovu strelu "pohladil" príliš jemne. Potlesk si ešte v prvom polčase vyslúžila individuálna akcia Rilkeho.

Aj po zmene strán sa hralo prevažne na polovici Dunajskej Stredy. V 54. min zakončil signál z priameho kopu tvrdou strelou Pečalka, trafil však len svojho spoluhráča. O tri minúty neskôr "pálil" ľavačkou Rilke, Novota bol pozorný. Po hodine hry sa do brejku dostali aj hostia zo Žitného ostrova, ale Yavarzadehovu strelu stihol zblokovať Angelovič. Na opačnej strane sa musel mať na pozore opäť Novota po priamom kope Leitnera, vzápätí Lietava zakončoval nedôrazne. Druhú gólovú radosť pre viac ako sedemtisíc žilinských fanúšikov pripravil v 67. min opäť Oravec - pri rohovej zástavke zabojoval o loptu Rilke a "posadil" ideálny center na hlavu domáceho kanoniera, ktorý zaznamenal svoj 11. presný zásah v končiacej sa ligovej sezóne. V 72. min mohlo byť už 3:0, ale Kobylík netrafil ideálne loptu po Ježovom centri. Čo sa nepodarilo jemu, dokázal v 79. min Lietava, ktorý prestrelil Novotu a s 13 gólmi si upevnil pozíciu najlepšieho žilinského kanoniera v tomto ročníku. V 90. min spečatil zaslúžený domáci triumf po rohovom kope Pečalka a po konečnom hvizde rozhodcu sa mohli tešiť zo zisku majstrovského titulu.

Hlasy:
Pavel Hapal (tréner Žiliny): "Dnes bolo vidieť nervozitu u hráčov, bol na nich vyvinutý tlak, aj preto si víťazstvo 4:0 cením. Cez prestávku sme si povedali len pár vecí, ktoré bolo treba zlepšiť a potom sa to na ihrisku aj prejavilo. Uvažujem, že dám hráčom do stredy voľno, potom sa budeme sústrediť na zápas s Banskou Bystricou. Keď sa tak pozriem na uplynulú sezónu, tak je tu niekoľko sklamaní, ale aj úspechov. Úspechom bolo, keď sme v Európe prešli cez Hajduk Split, potom sme ale vypadli s Belehradom. Sklamaním bolo aj vypadnutie v Slovenskom pohári. Teraz chcem poďakovať hráčom, aj fanúšikom, ktorí jazdili aj na zápasy von, ako aj realizačnému tímu, ktorý nie je až tak veľmi vidieť, ale odovzdáva kvalitnú prácu."

Kurt Garger (tréner Dunajskej Stredy): "Najprv musím zablahoželať Žiline k titulu. Je to zaslúžený majster, celý rok boli najlepší. V stretnutí bol prvý polčas vyrovnanejší, Žilinčania hrali aktívne, my sme čakali na rýchle kontry. Mali sme aj nejaké možnosti. Po faule na Seelausa mala byť jedenástka, ale tá je vtedy, keď ju rozhodca odpíska. Po prestávke si Žilinčania vytvorili väčší tlak, chceli rozhodnúť zápas. My sme hrali menej organizovane, Žilina vyhrala zaslúžene. Najdôležitejší bude náš nasledujúci zápas s Trnavou."