Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala

08. apríla 2006

The Rolling Stones začali v Šanghaji piesňou Start Me UpRockoví velikáni The Rolling Stones začali nezabudnuteľnou skladbou Start Me Up svoj prvý koncert v najľudnatejšej krajine sveta. Kapela sa postavila pred vypredané osemtisícové hľadisko, ktoré ...Zdieľať

BRATISLAVA 8. apríla (WN/SITA/AFP) - Rockoví velikáni The Rolling Stones začali nezabudnuteľnou skladbou Start Me Up svoj prvý koncert v najľudnatejšej krajine sveta. Kapela sa postavila pred vypredané osemtisícové hľadisko, ktoré zväčša tvorilo zahraničné publikum. Napriek tomu, že sa populárnym "Stoneom" nepodarilo vyvolať masovú fanúšikovskú hystériu známu z ich predchádzajúcich zastávok koncertného turné A Bigger Bang, obrovský dopyt vyhnal cenu vstupeniek na čiernom trhu až na 5 000 Juanov (19 tisíc Sk).

Čínsky rockový priekopník Cui Jiuna, ktorý by sa počas večera tiež mal objaviť na pódiu, uviedol, že koncert je míľnikom nielen preňho, ale aj pre všetkých rockových fanúšikov v ázijskej veľmoci. "Je to veľký moment. Nikdy na to nezabudnem," prezradil Cui, ktorého piesne sa stali hymnou študentov pochodujúcich po pekinskom Námestí nebeského pokoja v roku 1989.

"Byť tu v Šanghaji je pre nás veľmi vzrušujúce. Je to náš prvý výlet do Číny. Prísť na nové miesto je vždy veľká výzva. Sme radi, že sme tu," povedal pred koncertom frontman skupiny Mick Jagger. Legendárna britská skupina začala hrať pred vypredaným publikom malého divadla o 8:45 miestneho času (14:45 SELČ).

V brazílskej metropole Rio de Janeiro sa na februárový koncert, ktorý sa konal na slávnej pláži Copacabana prišlo pozrieť viac ako 1,2 miliónov fanúšikov. Po štyridsiatich rokoch koncertovania sú The Rolling Stones stále schopní v mnohých krajinách vypredať 50-tisícový štadión. V najľudnatejšej krajine sveta však túto skupinu pozná iba málo ľudí. Čína, ktorá v súčasnosti po rokoch rúca bariéry komunistickej izolácie nikdy nezažila ošiaľ v podobe rock 'n' rollu. Miestni hudobníci pritom so žánrom začali experimentovať len pred niekoľkými rokmi.

Medzi veľké prekážky čínskych fanúšikov "Stoneov" patrí aj cena lístkov, ktorá sa na oficiálnom trhu pohybuje od 300 do 3000 Juanov (1 100 až 11 400 Sk). Priemerný zárobok je pritom 1 700 Juanov za mesiac (6 500 Sk). Jagger však všetku kritiku ohľadom ceny vstupeniek razantne odmieta. Odôvodňuje to tým, že diváci si šou budú môcť zadarmo pozrieť v televízii.

FOTO: SITA/AP


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Módny návrhár zažaloval Melanie Griffith a Antonia Banderasa
<< predchádzajúci článok
Experti: Manželský život škodí zdraviu žien

The Rolling Stones začali v Šanghaji piesňou Start Me Up - diskusné fórum čitateľov