Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

09. marca 2013

Video: Austrálčanka po 457 dňoch zliezla zo stromuProtest aktivistky Mirandy Gibson, ktorá sa po vyše roku strávenom v korune eukapyptu v tasmánskych lesoch opäť ocitla na zemi, prerušil požiar v neďalekých lesoch.Zdieľať
Miranda Gibson Austrálčanka Miranda Gibson bola po 457 dňoch, ktoré strávila na strome v Tasmánii, nútená zliezť dolu. Dôvodom bol požiar, ktorý sa rozpútal v údolí Styx, asi 100 km od hlavného mesta ostrova Hobat. Bývalá učiteľka, ktorá v roku 2011 vyliezla na eukalyptus v spomínanom údolí a odmietla z neho zliezť, kým neprestane nezmyselné klčovanie lesov, tak musela svoju misiu nechtiac ukončiť.


 
Mladá žena žila na provizórnej plošine pripevnenej k eukalyptu vo výške 60 metrov od decembra 2011. Svojou protestnou akciou chcela zabrániť vyrubovaniu vzácnych lesov v údolí Styx, ako aj v tasmánskych lesoch Florentine a Weld. Zároveň tlačila na vládu, aby spomínané oblasti nechala zapísať do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Kampaň, ktorú odštartovala v korune vyše 400-ročného stromu, nazvala Observer Tree. Rovnaký názov mal aj pravidelný blog, ktorý v lesoch písala. Vďaka technológiám, ktoré fungovali na solárny pohon, bola schopná vysielať krátke videovizitky aj priamo do školských tried či konferenčných miestností a vzbudila tak pozornosť na celom svete. V korunách stromu Miranda oslávila aj svoje 31. narodeniny.

Najťažšiu časť jej protestu predstavovala podľa jej slov najmä izolácia a samota. „Tvrdé tasmánske zimné počasie mi dalo tiež zabrať. Jedna z najťažších vecí však bola aj neistota, ako dlho budem musieť na strome zostať,“ uviedla Austrálčanka koncom minulého roka.

Hoci jej protest bol kvôli hrozbe požiaru prerušený, aktivistka uviedla, že v kampani bude pokračovať aj s pevnou pôdou pod nohami. „Budem pokračovať v boji za tieto lesy a upozorňovať na situáciu v oblastiach, kde pokračuje klčovanie stromov aj v tomto okamihu, ako tu stojíme a to aj napriek tomu, že boli nominované na zápis do svetového dedičstva UNESCO. Skutočnosť, že som teraz už na zemi, nijako neovplyvní moje odhodlanie bojovať po boku ďalších aktivistov na celom svete,“ uviedla odhodlaná ochrankyňa prírody po tom, ako vo štvrtok zliezla zo stromu.Austrálska aktivistka sa svojím odhodlaním neplánovane postarala aj o nový svetový rekord v počte dní strávených na strome. Prekonala tak Austrálčana Manfreda Stephensa, ktorý v roku 1995 strávil na strome neďaleko Cairns 208 dní.

www.themercury.com.au
 

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Cesta do krajiny Oz bude mať pokračovanie
<< predchádzajúci článok
Rozhovor: Režisérka a autorka Viera Dubačová: “Rada hľadám, skúmam a odkrývam utajené príbehy...