Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

16. februára 2010

Z Iraku vypravili po desaťročiach do Turecka vlakZ irackého mesta Mósul v utorok po dlhých desaťročiach vyrazil do Turecka prvý vlak. Cieľom jeho až 18 hodín trvajúcej cesty je 500 kilometrov vzdialené mesto Gazientep. ...Zdieľať
Ilustračné foto SITA, AP MÓSUL 16. februára (WEBNOVINY) - Z irackého mesta Mósul v utorok po dlhých desaťročiach vyrazil do Turecka prvý vlak. Cieľom jeho až 18 hodín trvajúcej cesty je 500 kilometrov vzdialené mesto Gazientep. Príčinou je komplikovaná trasa vedúca cez územie Sýrie. Bagdad a Ankara chcú však aj napriek týmto prekážkam zlepšiť vzájomné obchodné vzťahy a fungujúce vlakové spojenie by malo byť základom pre ďalší vývoj. Obe krajiny zároveň deklarovali snahy postupne vybudovať nové trate pre rýchlovlaky a Turecko sa po Iraku plánuje zamerať na vytvorenie vlakového spojenia s Pakistanom.


S výstavbou železnice z Európy do Bagdadu začali začiatkom 20. storočia Nemci, ktorí tak plánovali prepojiť Berlín s Perzským zálivom. Trvalo im však tri desaťročia, kým trať dokončili. Následné vojenské konflikty v Iraku však spôsobili prerušenie spojenia a až do 80. rokov 20. storočia nemal Irak vlakové spojenie ani so susednými krajinami, píše portál britskej spravodajskej televízie BBC.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Obama sa s dalajlámom nechce objaviť na verejnosti
<< predchádzajúci článok
Obama potvrdil výstavbu jadrovej elektrárne

Z Iraku vypravili po desaťročiach do Turecka vlak - diskusné fórum čitateľov