Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

08. júla 2013

Za vystúpenia na Devíne dostali umelci tisícové odmenyUmelci, ktorí v nedeľu 7. júla spievali na oslavách 1 150. výročia príchodu sv. Cyrila a Metoda v Bratislave na hrade Devín, dostali od štátu za svoje vystúpenia štedré odmeny. Známa ...Zdieľať
oslavy na devine BRATISLAVA 8. júla (WEBNOVINY) - Umelci, ktorí v nedeľu 7. júla spievali na oslavách 1 150. výročia príchodu sv. Cyrila a Metoda v Bratislave na hrade Devín, dostali od štátu za svoje vystúpenia štedré odmeny.


Známa operná speváčka a sopranistka Adriana Kučerová zinkasovala 5 500 eur.

Spevák Marcel Palonder dostal od Úradu vlády SR, ktorý podujatie organizoval, 4 000 eur a režisér František Palonder 5 000 eur. Vyplýva to zo zmlúv, ktoré v centrálnom registri zmlúv zverejnil úrad vlády.

Adriana Kučerová na oslavách zaspievala piesne Aká si mi krásna (E. Suchoň), Hoj, vlasť moja (M. Schneider-Trnavský) a Na veky v nás (M. Palonder).

Marcel Palonder sa v zmluve zaviazal vytvoriť umelecké dielo špeciálne pre cyrilometodské oslavy, František Palonder podujatie režíroval. Oslavy, ktoré sa konali bez účasti verejnosti, v priamom prenose vysielala verejnoprávna Slovenská televízia.


Obrazom: Oslavy 1150. výročia príchodu svätého Cyrila a Metoda na hrade Devín


Na akcii sa zúčastnili najvyšší ústavní činitelia - prezident Ivan Gašparovič, predseda parlamentu Pavol Paška a premiér Robert Fico, ministri, šéfovia štátnych úradov či predstavitelia cirkví. Premiér v slávnostnom prejave hovoril o odkaze sv. Cyrila a Metoda a jeho dôležitosti pre súčasnosť. Vyzval všetkých, aby si osvojili schopnosť brániť štátne a národné záujmy Slovenska.

Na Slovensku sviatok Cyrila a Metoda oslavujeme 5. júla, v neslovanských krajinách 14. februára. Štátnym sviatkom si pripomíname vierozvestov, ktorí zostavili slovanské písmo hlaholiku a preložili do staroslovienčiny liturgické a biblické texty. Svätí Cyril a Metod boli tiež vyhlásení za spolupatrónov Európy. V tomto roku si pripomíname 1 150. výročie ich príchodu na naše územie, spomienkové podujatia pripravila cirkev, ale aj štátne inštitúcie.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Srbsko chystá reformu dôchodkov a verejného sektora
<< predchádzajúci článok
Česká prokuratúra požiadala snemovňu o vydanie Petra Nečasa