Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

17. júla 2019

Zomrel niekdajší liberálny sudca najvyššieho súdu USA J. P. StevensVo veku 99 rokov zomrel v utorok niekdajší sudca Najvyššieho súdu USA John Paul Stevens. Skonal deň po tom, ako dostal mŕtvicu, informovala v stredu agentúra AP.Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Washington 17. júla (TASR) - Vo veku 99 rokov zomrel v utorok niekdajší sudca Najvyššieho súdu USA John Paul Stevens. Skonal deň po tom, ako dostal mŕtvicu, informovala v stredu agentúra AP.


Stevens bol považovaný za jedného z najliberálnejších sudcov v USA. Počas svojej takmer 35 ročnej kariéry na pozícii sudcu najvyššieho súdu sa zasadzoval za slobodu jednotlivcov, a úctu k nim, či už išlo o študentov, prisťahovalcov alebo väzňov, píše AP.

Podnikal kroky na obmedzenie trestu smrti, zavedenie práv pre homosexuálov, podporu rasovej rovnosti, či zachovanie legálnych interrupcií. Ochraňoval tiež ľudské práva osôb podozrivých z trestnej činnosti, či nelegálnych prisťahovalcov, ktorým hrozila deportácia.

Stevens ovplyvnil svojich kolegov na súde napríklad aj v tom, aby dali väzňom z americkej vojenskej základne v zálive Guantánamo, zadržiavaným pre podozrenie z terorizmu, možnosť na amerických súdoch napadnúť svoje zadržiavanie.

Do pozície sudcu najvyššieho súdu ho v roku 1975 vymenoval vtedajší americký prezident Gerald Ford. V úrade následne Stevens, spočiatku považovaný za umierneného republikána, vydržal až do roku 2010, a teda viac ako dvojnásobok priemerného funkčného obdobia sudcov. Post opúšťal ako 90-ročný, vďaka čomu bol druhým vôbec najstarším sudcom v dejinách najvyššieho súdu USA.Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Envirorezort vo Francúzsku povedie ministerka dopravy Borneová
<< predchádzajúci článok
Brazílska ťažobná spoločnosť vyplatí pozostalým skoro 100 miliónov eur

Zomrel niekdajší liberálny sudca najvyššieho súdu USA J. P. Stevens - diskusné fórum čitateľov