Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

05. júla 2013

Zomrel významný slovenský folklorista Pavel BútorVo veku 65 rokov zomrel dnes v Bratislave významný slovenský folklorista Pavel Bútor. Agentúru SITA o tom informovala podpredsedníčka programovej rady Folklórneho festivalu Východná Petra ...Zdieľať
pavel butor BRATISLAVA 5. júla (WEBNOVINY) - Vo veku 65 rokov zomrel dnes v Bratislave významný slovenský folklorista Pavel Bútor.


Agentúru SITA o tom informovala podpredsedníčka programovej rady Folklórneho festivalu Východná Petra Klobušická.

Pavel Bútor pôsobil v Národnom osvetovom centre v Bratislave ako odborný pracovník pre folklórne súbory a scénický folklorizmus.

V roku 1975 sa stal vedúcim choreografom súboru Dimitrovec, ktorý sa v roku 1991 premenoval na Lipu, a tento súbor viedol do súčasnosti. V rokoch 2000 – 2005 bol predsedom Programovej rady Folklórneho festivalu Východná.

Pavel Bútor sa narodil 6. februára 1948 v Rimavskej Sobote. Detské roky prežil v Kokave nad Rimavicou. V rokoch 1954 – 1963 tancoval v súbore Kokavan, potom v Čierťazni, neskôr bol profesionálnym tanečníkom PUĽS-u v Prešove, účinkoval tiež vo Folklórnom súbore Jánošík v Brne a počas štúdií na VŠMU, v triede Štefana Nosáľa, pôsobil ako tanečník a sólista umeleckého súboru Lúčnica.

Venoval sa práci vo folklórnom hnutí na Slovensku ako lektor pre folklór, člen porôt a programových komisií folklórnych festivalov.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Obrazom: Cyrilometodskí pútnici na Branči spomínali Husa
<< predchádzajúci článok
Africká únia pozastavila členstvo Egyptu

Zomrel významný slovenský folklorista Pavel Bútor - diskusné fórum čitateľov