Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

14. februára 2013

Aj Google oslavuje Valentína, za sviatkom lásky stojí svätecZaľúbenci z celého sveta si vymieňajú „valentínky“. Zamilované páry si 14. februára pripomínajú sviatok sv. Valentína. Výnimkou nie je ani internetový gigant Google. Zo sviatku ...Zdieľať
valentinske gesta lasky BRATISLAVA 14. február  - Zaľúbenci z celého sveta si vymieňajú „valentínky“. Zamilované páry si 14. februára pripomínajú sviatok sv. Valentína. Výnimkou nie je ani internetový gigant Google.


Zo sviatku lásky sa tešia najmä obchodníci. Dobre sa darí najmä predaju spodnej bielizne, čokolády, plyšových hračiek, alkoholu, či kvetov. Za obľúbeným komerčným sviatkom však stojí staroveky svätec.

Legendy o svätom Valentínovi sa rôznia, Valentín bol pravdepodobne rímsky katolícky kňaz alebo biskup, ktorý zomrel mučeníckou smrťou. Legendy tvrdia, že tento svätec želal zamilovaným.

Rímsky cisár Klaudius nebol spokojný s výsledkami ženatých vojakov vo svojej armáde, preto sa rozhodol zrušiť manželstvo. Svätý Valentín však milencov potajomky sobášil. Keď to cisár zistil, rozhnevaný ho dal popraviť.

Malo sa to stať 14. februára, v deň pohanského sviatku luperkálií. V tento deň Rimania konali obrady očisty a žiadali o dar plodnosti.


Sviatok svätého Valentína sa doposiaľ teší najväčšej obľube v anglosaskom svete. Vo viktoriánskom období sa z neho stal doslova kult a zamilované pohľadnice boli doslova umeleckými dielami. Avšak, úplne prvú „valentínku“ poslal svojej manželke z väzenia orleánsky vojvoda Charles. Stalo sa to v 15. storočí.
 
   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Video: Už nemusíte cestovať. Grand Canyon je na Google Street View (1. 2. 2013)
 Google podporí Slovensko, spopularizuje krásy a folklór (24. 1. 2013)
 Google rozpráva príbeh o Červenej čiapočke od Grimmovcov (20. 12. 2012)
 Rozprávkový Google: Hľadanie na webe je komiksové (15. 10. 2012)
 Googleartproject.com ponúka prechádzku galériami (2. 2. 2011)
 Video: Google vyvinul automobily, ktoré nepotrebujú šoféra. (12. 10. 2010)
 Google oslavuje 12. narodeniny (27. 9. 2010)
 Google zaujme voči Číne nový postoj (30. 6. 2010)
 Vyhľadávanie cez Google Čína stále cenzuruje (23. 3. 2010)
 Google odchádza z Číny, tvrdia médiá (19. 3. 2010)nasledujúci článok >>
Inšpekcia životného prostredia rozdala státisícové pokuty
<< predchádzajúci článok
Začína Valentínska kvapka krvi, láka aj galéria