Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

30. septembra 2010

Akciové trhy v Európe, USA a Japonsku oslabiliEurópsky akciový trh oslabil v stredu na najnižšiu úroveň za posledné tri týždne. Smerom nadol ho ťahali akcie bánk a maloobchodníkov. Paneurópsky akciový index FTSEurofirst 300 ...Zdieľať
burza Foto: SITA/AP LONDÝN 30. septembra (WEBNOVINY) - Európsky akciový trh oslabil v stredu na najnižšiu úroveň za posledné tri týždne. Smerom nadol ho ťahali akcie bánk a maloobchodníkov. Paneurópsky akciový index FTSEurofirst 300 uzatvoril o 0,6 % nižšie na úrovni 1 064,88 bodu. Index v tomto mesiaci celkovo posilnil o 3,8 % po augustovom prepade o 1,7 %. Akcie bánk Barclays, Societe General a Deutsche Bank oslabili o 1,2 až 3,4 %. Akcie odevnej spoločnosti Hennes & Mauritz (H&M) zlacneli o 6,5 % po tom, ako spoločnosť v stredu informovala, že sa v treťom kvartáli zmenšili jej marže a prejavila znepokojenie z výhľadu zvyšujúcich sa nákladov v nasledujúcich mesiacoch. "Prichádzajúce ekonomické údaje sú zmiešané. Niektoré prekvapili pozitívne, niektoré negatívne. Investori tak môžu iba hádať, do akej miery rast svetovej ekonomiky spomalí," povedal Tammo Greetfeld z banky UniCredit.


Americký akciový trh v stredu mierne oslabil. Index priemyselných blue chips Dow Jones klesol o 0,25 % na 10 830,47 bodu, širší Standard & Poor's 500 oslabil o 0,29 % na 1 147,70 bodu a technologický Nasdaq si odpísal 0,24 % na 2 378,81 bodu. September však bol druhým najlepším mesiacom pre americké akcie za desaťročia, keďže index S&P 500 posilnil o 9 %. Pod rast trhu v deviatom mesiaci sa podpísalo to, že investori sa prestali obávať recesie z dvojitým dnom a predpokladajú, že americká centrálna banka podnikne ďalšie kroky na podporu ekonomickej aktivity. Akcie spoločnosti Green Mountain Coffee Roasters Inc zlacneli o 15,1 %. V technologickom sektore posilnili akcie spoločnosti Hewlett-Packard Co, a to o 2,2 %.

Japonský akciový trh vo štvrtok oslabil. Smerom nadol ho ťahalo posilnenie jenu. Pre trh však bol september najlepším mesiacom za posledného pol roka. Hlavný tokijský index Nikkei si odpísal 2 % na 9 369,35 bodu, širší Topix oslabil o 2,1 % na 829,51 bodu. Negatívne na náladu investorov vplývala štvrtková správa, že priemyselná produkcia Japonska v auguste nečakane oslabila o 0,3 %. Analytici pritom očakávali rast produkcie v sledovanom období na úrovni 1,1 %. Ide tak o ďalší náznak, že ekonomické zotavovanie stráca na sile. Akcie spoločnosti Nintendo Co klesli o 9,3 %. Mitsumi Electric oslabila o 7,2 %. V energetickom sektore oslabili akcie ropnej spoločnosti Inpex Corp, a to o 3,7 %.

SITA, Reuters

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Uvoľňovanie Fedu závisí od ekonomických údajov
<< predchádzajúci článok
Histamed sa začlenilo do Medirex Group

Akciové trhy v Európe, USA a Japonsku oslabili - diskusné fórum čitateľov