Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

12. októbra 2010

AZZZ: Zvýšenie min. mzdy nie je dobré riešenieAsociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ) nepovažuje rozhodnutie koalície o zvýšení minimálnej mzdy za dobré riešenie. “Po zvýšení ...Zdieľať
peniaze Ilustračné foto: SITA/Michal Burza BRATISLAVA 12. októbra (WEBNOVINY) - Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ) nepovažuje rozhodnutie koalície o zvýšení minimálnej mzdy za dobré riešenie. “Po zvýšení minimálnej mzdy za ostatné dva roky prišlo nielen v často spomínanom odevnom priemysle, ale v celom hospodárstve k výraznému zníženiu stavu zamestnancov. Narastajúci počet nezamestnaných je toho dôkazom,“ uviedol viceprezident asociácie Rastislav Machunka.


Zamestnávatelia odporúčajú zachovať súčasnú úroveň minimálnej mzdy aj v budúcom roku. “Dohoda koalície je nielen v rozpore s chystaným balíčkom úsporných opatrení, ale aj programovým vyhlásením vlády. Nárast minimálnej mzdy je tlakom na rast miezd všetkých zamestnancov a zvýšenie nákladov všetkých zamestnávateľov. Mnohé firmy budú nútené eliminovať takto zvýšené náklady razantnou racionalizáciou a prepúšťaním zamestnancov,“ konštatoval Machunka.

Minimálna mzda by sa od budúceho roka mala zvýšiť o 3 %. Dohodli sa na tom v pondelok lídri koaličných strán napriek nesúhlasu zamestnávateľov a skôr nesúhlasnému stanovisku predstaviteľov samospráv. “Dnes na Koaličnej rade sme sa dohodli, že minimálna mzda sa zvýši podľa zákona, teda o 3 %,“ povedala po rokovaní Koaličnej rady premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS).

Vláda sa mala návrhom na úpravu minimálnej mzdy zaoberať už na svojom rokovaní v stredu minulý týždeň. Napokon však o návrhu nerokovala. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR predložilo návrh na zvýšenie minimálnej mzdy rovnako o 3 % zo súčasných 307,7 eur na 317 eur. Minister práce Jozef Mihál však pripustil, že tento návrh nemusí byť definitívny a konečné rozhodnutie je v rukách kabinetu.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Dolár posilnil voči euru, ale oslabil voči jenu
<< predchádzajúci článok
Majetok sporiteľov v DSS má cca 3,52 mld. eur

AZZZ: Zvýšenie min. mzdy nie je dobré riešenie - diskusné fórum čitateľov