Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

05. augusta 2010

BAŠKA: Rušenie výsluhových dôchodkov bude problémRušenie výsluhových dôchodkov ozbrojených zložiek podľa poslanca za Smer-SD Jaroslava Bašku spôsobí v budúcnosti problém s regrutáciou nových ...Zdieľať
baska Foto: Ilustračné foto SITA/Nina Bednáriková

BRATISLAVA 5. augusta (WEBNOVINY) - Rušenie výsluhových dôchodkov ozbrojených zložiek podľa poslanca za Smer-SD Jaroslava Bašku spôsobí v budúcnosti problém s regrutáciou nových zamestnancov, určitým spôsobom ide o hazardovanie s bezpečnosťou Slovenska.

Exminister obrany v rozprave k programovému vyhláseniu vlády pripomenul, že sociálne zabezpečenie predstavuje jednu z najväčších motivácií pracovať v armáde. Zrušenie nadštandardného dôchodkového zabezpečenia uniformovaných zložiek považuje za nezodpovedné, aj vzhľadom na to, že je bežné vo väčšine západných demokratických krajín. Zdôraznil, že v ostatných rokoch sa zvýšil percentuálny príspevok silových zložiek na osobitný sociálny účet, vojaci i policajti podľa neho odvádzajú na svoje dôchodky viac ako civilní zamestnanci.

Baška zároveň novému ministrovi obrany Ľubomírovi Galkovi odkázal, že zmenou sa nič neušetrí. „Voči komu je nespravodlivý sociálny systém zabezpečenia uniformovaných zložiek?“ spýtal sa s tým, že systém je udržateľný. Galkovi zároveň odporúča bojovať o prostriedky zo štátneho rozpočtu, inak v horizonte dvoch rokov môžu mať ozbrojené sily problémy s peniazmi na prevádzku a zahraničné misie.

Nové vedenie chce podľa Galka spravodlivejšie odmeňovať prácu vojakov. Zdôraznil, že výsluhové dôchodky vojakom, ktorí ich poberajú, zostanú. Zmeny sa budú týkať až nových príslušníkov.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Krajcerovi sa nepáčia podnikateľské aktivity MS
<< predchádzajúci článok
Nový veľvyslanec USA odovzdal poverovacie listiny

BAŠKA: Rušenie výsluhových dôchodkov bude problém - diskusné fórum čitateľov