Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

05. augusta 2010

Krajcerovi sa nepáčia podnikateľské aktivity MSKlientsky majetok družstiev, v ktorých má významné podiely Matica slovenská (MS) a Matičný fond a.s., v hodnote 26 miliónov eur je v tejto chvíli nedostupný, ...Zdieľať
krajcer predstavil svoje priority Foto: SITA/Nina Bednáriková

BRATISLAVA 5. augusta (WEBNOVINY) - Klientsky majetok družstiev, v ktorých má významné podiely Matica slovenská (MS) a Matičný fond a.s., v hodnote 26 miliónov eur je v tejto chvíli nedostupný, povedal to na dnešnom brífingu k závažným zisteniam o podnikateľských aktivitách Matice slovenskej minister kultúry a cestovného ruchu Daniel Krajcer. Ministerstvo kultúry a cestovného ruchu SR (MKCR) o tom informovala Národná banka Slovenska (NBS). “Národná banka konštatovala, že podielnické družstvá nedisponujú majetkom, ktorý prijali od podielnikov. To znamená – v tomto období tam nie je majetok, ktorý bol do týchto družstiev vložený. Na základe toho bolo podaných viacero trestných oznámení,“ informoval na brífingu Krajcer.

Suma 26 miliónov eur je známa podľa ministra na základe toho, že v tomto objeme si “vyžiadali podielnické družstvá Garančný fond investícií, aby im túto sumu nahradil“. Doplnil, že “garančný fond investícií podľa všetkého túto sumu uhradiť nemôže, čiže – je istá pravdepodobnosť, alebo taká alternatíva, že príslušné družstvá aj s podielom Matice slovenskej, respektíve Matičného fondu o tieto peniaze môžu prísť.“ Krajcer tvrdí, že jednou z možností riešenia je, že “družstvá sa obrátia na súd, pretože tieto obchody pre ne realizoval obchodník s cennými papiermi a prostredníctvom súdu sa môžu domáhať vyplatenia tejto sumy. V takom prípade je podľa Národnej banky Slovenska riziko, že by mohol vzniknúť nárok vo vzťahu k štátnemu rozpočtu“.

Pre ministerstvo kultúry je podľa jeho šéfa dôležité, či nedošlo k zneužitiu peňazí, ktoré MS dostáva zo štátneho rozpočtu cez rezort kultúry. Na základe toho Krajcer požiada “o vykonanie kontroly Správu finančnej kontroly ministerstva financií“.

Dôležité podľa Krajcera je, že tieto obchody vykazujú známky špekulatívnosti, diali sa v rokoch 2006 až 2009. "Táto kauza, táto informácia vyplávala na povrch v apríli tohto roku. Bohužiaľ, oficiálne sme sa o nej dozvedeli až teraz, po voľbách,“ povedal Krajcer.

Krajcer sa o kauze dnes rozprával aj s predsedom Matice slovenskej Jozefom Markušom. Markuš podľa jeho slov “uisťoval, že podľa neho nemôže dôjsť k ohrozeniu samotnej Matice slovenskej. Pripustil však, že niektoré činnosti - či už Matice alebo povedzme nadácie alebo iných organizácií, ohrozené byť môžu“.

Z informácie ministerstva o situácii v spoločnostiach Capital invest a Podielové družstvo Slovenské investície vyplýva majetkové prepojenie. Ako informovalo ministerstvo, spoločnosť Capital Invest, o.c.p, a.s., ktorá bola založená 21. 11. 2001 s pôvodným menom Capital Invest holding, o.c.p. a.s., má povolenie Národnej banky Slovenska (NBS) na poskytovanie investičných služieb. Stopercentným vlastníkom spoločnosti Capital Invest, o.c.p, a.s., je spoločnosť Ci holding, a.s. a spolu so spoločnosťami Podielové družstvo Slovenské investície (PDSI) a jej dcérskymi spoločnosťami Euro družstvo Slovenské investície (EDSI), Sporiteľné družstvo stred BB (SDSBB), Dolárové družstvo Slovenské investície (DDSI) patrí do skupiny CI HOLDING, a.s. Tieto spoločnosti sú majetkovo a personálne prepojené.

Základné imanie Podielového družstva Slovenské investície k 31. 12. 2009 (neauditované údaje) bolo 521 229 eur, pričom 50-percentný podiel vlastní CI Holding, a.s. a 50 percent Matičný fond, a.s. Základné imanie Euro družstva Slovenské investície k 31. decembru 2009 (neauditované údaje) bolo 170 000 eur, pričom 50 percent vlastní PDSI a 50 percent Matica slovenská.

Do družstiev Podielové družstvo Slovenské investície, Euro družstvo Slovenské investície, Sporiteľné družstvo stred BB a Dolárové družstvo Slovenské investície okrem vkladov drobných klientov bol vložený aj majetok Matice slovenskej. Družstvá opierajú svoje pôsobenie o povolenie Úradu pre finančný trh (NBS) týkajúce sa prospektu investícií - verejná ponuka majetkových hodnôt, pričom NBS do 31. mája 2010 nebola oprávnená dohliadať na dodržiavanie schváleného prospektu. Družstvá v júli 2010 požiadali Garančný fond investícií o náhradu za nedostupný klientsky majetok u spoločnosti Capital Invest, o.c.p., a.s. v celkovej výške 26 mil. €. Podľa názoru NBS nie je majetok družstiev možné považovať za klientsky majetok a teda sa naň nevzťahuje systém ochrany z Garančného fondu investícií.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Schwarzenberg: Maďari a Slováci môžu začať dialóg
<< predchádzajúci článok
BAŠKA: Rušenie výsluhových dôchodkov bude problém

Krajcerovi sa nepáčia podnikateľské aktivity MS - diskusné fórum čitateľov