25. marca 2008

BASKETBAL-NBA: Philadelphia vyhrala v Bostone

Rick Adelman oslavoval 800. víťazstvo v pozícii trénera, Lakers odplatili Warriors nedeľňajšiu prehru

Líder súťaže Boston Celtics zaváhal v pondelok v domácom prostredí a prehral s Philadelphiou 90:95. "Sixers" v zápase ťahali za kratší koniec až do záverečnej časti, v ktorej nedovolili Celtics streliť kôš takmer sedem minút a otočili stav zo 69:80 na 88:80. Po prvý raz v sezóne sa hráči Philadelphie práve po zdolaní najlepšieho tímu súťaže dostali v pomere víťazstiev a prehier nad 50 percent. "Stálo nás to veľa síl dostať sa na takúto úroveň. Stále však musíme pristupovať k zápasom ako predtým, keď sme bojovali o prekonanie negatívnej bilancie. Ešte nie je koniec. Prvý cieľ sme splnili, ale pri našom tíme v tabuľke ešte nie je x-ko, ktoré by značilo istú účasť v play off," zhodnotil stav tímu pred poslednými 11 zápasmi základnej časti Andre Iguodala, 28-bodový najlepší strelec 76ers proti Celtics. "Posledný mesiac a pol im to ide, majú jasne namierené do play off. A budú tam veľmi nebezpečným tímom," upozornil Paul Pierce, ktorý trestným hodom prebudil streleckú potenciu Bostonu minútu a pol pred koncom duelu. "Sixers" sú momentálne na šiestom mieste v tabuľke Východnej konferencie, od deviateho New Jersey vzdialení o 6 zápasov.

Ďalší istý postupujúci do vyraďovacej časti súťaže Detroit privítal na svojom ihrisku Phoenix a po prehrách v Clevelande a vo Washingtone sa tentokrát tešil z víťazstva. Vo vyrovnanom zápase sa tímy po celý čas držali "na dostrel" a napokon muselo rozhodovať predĺženie. Detroit ukončil sedemzápasovú víťaznú sériu Suns vďaka výbornému výkonu nováčikov Rodneyho Stuckeyho a Arrona Affala. Tí dostali nezvyčajne veľa času v dôsledku absencie Richarda Hamiltona a zapísali sa do povedomia výbornými výkonmi. Affalo bol platný hlavne v obrane, keď dokázal ustrážiť Steva Nasha, Stuckey pomohol tímu najmä v útoku 13 bodmi. "Tento zápas bol ďalším dôkazom kvality našich mladíkov. Neuveriteľne im dôverujem," povedal na margo výkonu nováčikov Chauncey Billups, ktorý zaznamenal 9 zo svojich 32 bodov v predĺžení. "Pre Stuckeyho to bol najlepší zápas kariéry. Strelil niekoľko košov, hral dobre v obrane a získal zopár náročných doskokov," pokračoval Billups hodnotením výkonu 21-ročného Stuckeyho. Jeho najväčšie momenty boli najmä tri strely z výskoku v prvej minúte štvrtej časti hry, ktoré dostali Pistons do vedenia 80:73, a útočný doskok v závere predĺženia, vďaka ktorému mohol tím z mesta áut ukončiť zápas s loptou v rukách.
Golden State a LA Lakers si dali deň po víťazstve Warriors v Staples Center odvetu v Oaklande, kde Lakers odplatili súperovi prehru a vyhrali v kvalitnom stretnutí po predĺžení 123:119. Rovnako ako doma museli Lakers doťahovať vedenie Warriors, ale teraz uspeli. "Mali sme pocit, že by sme mohli ten nedeľňajší duel vyhrať, Stephen Jackson však dokázal rozhodnúť. Dnes som sa v predĺžení cez ich zónové bránenie nevedel presadiť. Bolo to o viere vo víťazstvo a to aj prišlo," povedal tridsaťbodový Kobe Bryant po skončení súboja súperov, ktorí sa vzhľadom na situáciu v tabuľke môžu stretnúť hneď v prvom kole play off.
Tréner Houstonu Rick Adelman oslavoval po súboji Rockets so Sacramentom svoje 800. víťazstvo v pozícii kouča. Najviac mu k tomu pomohol Rafer Alston s 28 bodmi na konte. Alston zhodou okolností nosí na drese "dvanástku" rovnako ako nosil jeho terajší tréner v drese San Diega Rockets pred takmer 40 rokmi. Adelman je jedným zo šiestich aktívnych trénerov s toľkými víťaznými zápasmi. Zaradil sa medzi legendy Pata Rileyho, Phila Jacksona, Jerryho Sloana, Dona Nelsona a Georga Karla.

Výsledky - pondelok:

Miami - Milwaukee 78:73
Najviac bodov: Quinn 24, Barron a J. Anthony po 11 - Redd 24, Bogut 16 (17 doskokov), Mo Williams 15, štvrtiny: 17:25, 15:12, 22:13, 24:23, 19 024 divákov

New York - New Jersey 91:106
Najviac bodov: Crawford 26, Z. Randolph 17, W. Chandler 13 - V. Carter 27, R. Jefferson 26, Krstič 22, štvrtiny: 22:30, 23:26, 18:26, 28:24, 19 763 divákov

Detroit - Phoenix 110:105 po predĺžení
Najviac bodov: Billups 32, R. Wallace 23, Stuckey 13 - Stoudemire 33, Nash 23, G. Hill 15, štvrtiny: 26:25, 25:25, 25:23, 20:23 - 14:9, 22 076 divákov

Boston - Philadelphia 90:95
Najviac bodov: Garnett 18, Powe 16, R. Allen 14 - Iguodala 28, A. Miller 20, T. Young 16, štvrtiny: 28:22, 24:26, 19:18, 19:29, 18 624 divákov

Memphis - Denver 106:120
Najviac bodov: Gay 30, Warrick 29, M. Miller 19 (14 doskokov) - J. R. Smith 27, Iverson 26, C. Anthony 23, štvrtiny: 31:28, 26:23, 22:37, 27:32, 12 317 divákov

Houston - Sacramento 108:100
Najviac bodov: Alston 28, McGrady 17, Battier 15 - Kevin Martin 18, Artest a Garcia po 17, štvrtiny: 26:24, 27:25, 24:23, 31:28, 18 241 divákov

Seattle - Portland 97:84
Najviac bodov: Durant 23, Wilkins 20, J. Green 16 - Webster 22, T. Outlaw 13, Roy 11, štvrtiny: 21:25, 28:28, 22:10, 26:21, 11 292 divákov

Golden State - Los Angeles Lakers 119:123 po predĺžení
Najviac bodov: B. Davis 30, S. Jackson 29, A. Harrington 19 (12 doskokov) - Bryant 30 (11 doskokov), Odom 23 (21 doskokov), Vujačič 19, štvrtiny: 28:20, 35:32, 23:35, 25:24 - 8:12, 20 713 divákov