Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

05. júna 2017

Belasý motýľ opäť upozorňuje na ochorenie svalová dystrofiaDeň belasého motýľa, ilustračné foto.Zdieľať
Deň belasého motýľa, ilustračné foto. Foto: TASR/Pavel Neubauer
Bratislava 5. júna (TASR) - Na ochorenie svalová dystrofia, pri ktorom sú pacienti odkázaní na pomoc druhých, upozorní aj tento rok kampaň Belasý motýľ. Spojená je so zbierkou na doplatky za kompenzačné pomôcky pre chorých, ktoré sú finančne náročné. Kampaň opäť podporili i známe tváre, napríklad športovci Marek Hamšík či Matej Tóth. Na ich a aj ďalších profiloch na sieti Facebook tak oddnes budú pribúdať fotografie s motýlikom.


"Svalová dystrofia a rôzne iné nervovosvalové ochorenia spôsobujú bezvládnosť, odkázanosť na pomoc druhej osoby a potrebu používať rôzne kompenzačné a zdravotnícke pomôcky. Ochorenie je nevyliečiteľné a má postupne sa zhoršujúci priebeh, ktorý sa nedá zastaviť. Postihuje deti aj dospelých. Najťažšie štádiá ochorenia spôsobujú odkázanosť na dýchanie pomocou umelej pľúcnej ventilácie v domácom prostredí," hovorí Jozef Blažek z Organizácie muskulárnych dystrofikov (OMD) v SR.

Kompenzačné pomôcky sú podľa jeho slov pre ľudí so svalovou dystrofiou mimoriadne dôležité. "Ochorenie ich pripútava na vozík, pri presunoch potrebujú zdviháky a debarierizáciu bytov, na prepravu špeciálne upravené autá, na ležanie polohovacie postele. Financie získané z verejnej zbierky rozdeľujeme členom, ktorí potrebujú doplatky za kompenzačné a zdravotnícke pomôcky, ktoré štát nehradí v plnej výške, prípadne vôbec," priblížil Blažek.

V rámci kampane sa v utorok 6. júna na bratislavskom Námestí Slobody uskutoční Koncert belasého motýľa. V druhý júnový piatok sa tiež opäť uskutoční Deň ľudí so svalovou dystrofiou, ktorý bude v asi 60 mestách a dedinách. Organizujú ho členovia OMD v SR spolu s dobrovoľníkmi. Pôjde o celonárodný deň osvety spojený so zbierkou. Svalových dystrofikov tiež možno podporiť poslaním darcovskej SMS do v hodnote dve eurá s textom DMS MOTYL na číslo 877. Rovnako sa dá prispieť priamo na účet zbierky SK2211000000002921867476, prípadne on-line cez web www.belasymotyl.sk. Tam možno nájsť aj informácie o použití vyzbieraných prostriedkov.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
VIDEO: PELLEGRINI: Peniaze z EÚ treba dať na preškolenie ľudí
<< predchádzajúci článok
Streľba v meste Orlando v štáte Florida si vyžiadala viacero mŕtvych

Belasý motýľ opäť upozorňuje na ochorenie svalová dystrofia - diskusné fórum čitateľov