Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Auto moto

09. novembra 2010

BMW ohlasuje výrobu športového plug-in hybriduKoncept Vision EfficientDynamics je zložený z množstva komponentov, ktoré sú už v podstate pripravené na sériovú výrobu. Toto auto vzbudilo minulého roku na autosalóne vo Frankfurte ...+VIDEOZdieľať
bmw vision efficientdynamics Foto: BMW

BRATISLAVA 9. novembra (WEBNOVINY) - Koncept Vision EfficientDynamics je zložený z množstva komponentov, ktoré sú už v podstate pripravené na sériovú výrobu. Toto auto vzbudilo minulého roku na autosalóne vo Frankfurte mimoriadny záujem. Objavilo sa mnoho hlasov, ktoré túžili vidieť toto vozidlo bežne na cestách a uskutočnenie tejto túžby sa teraz ocitlo veľmi blízko k realite. BMW prezentuje vo veľtržnom centre v Lipsku show-car, plne pripravený na sériovú výrobu, postavený na báze konceptu BMW Vision EfficientDynamics.

Koncept BMW Vision EfficientDynamics predstavuje budúcnosť radosti z jazdy. Auto dostalo viacero ocenení, tak za futuristický dizajn, ako aj za prevratnú pohonnú technológiu. Toto vozidlo, vysoké iba 1,24 metra, je tvarované v štýle typickom pre BMW, s dôrazom jednoznačne na športový vzhľad a dynamické jazdné charakteristiky. Prístup na oba rady sedadiel umožňujú krídlové dvere. Rozsiahly súbor aerodynamických opatrení pomohol dosiahnuť koeficient odporu vzduchu iba 0,22.

Kombinácia trojvalcového turbodiesela so synchrónnym elektromotorom na prednej náprave a elektromotora na zadnej náprave priniesla celkový výkon až 241 kW/328 k. Inovatívna technológia BMW ActiveHybrid umožnila dosiahnuť dynamické parametre na úrovni špičkového športového automobilu, so zrýchlením z pokoja na 100 km/h iba za 4,8 sekundy. Pritom však toto vozidlo v kombinovanom testovacom cykle podľa metodiky EU (KV01) spotrebuje iba 3,76 litra nafty na 100 km s emisiami CO2 na úrovni len 99 g/km.

Tento unikátny pomer medzi jazdnou dynamikou a úspornosťou je výsledkom mimoriadne vysokej efektivity všetkých komponentov motora, ako aj inteligentného prepojenia výkonových schopností všetkých troch pohonných jednotiek a presne riadeného manažmentu energie, vrátane systému rekuperácie brzdnej energie. Navyše, štúdia BMW Vision EfficientDynamics je koncipovaná ako takzvaný plug-in hybrid. To znamená, že sa lítium-polymérová batéria, umiestnená centrálne v pozdĺžnom sektore podlahovej plošiny, a presne prispôsobená potrebám tohto hybridného športového automobilu, dá plne dobiť prostredníctvom pripojenia do konvenčnej elektrickej zástrčky, a to navyše iba za dve a pol hodiny. Možnosť využitia jazdného režimu aj výlučne na elektrický pohon znamená prevádzku s nulovými emisiami, a to na vzdialenosť až do 50 kilometrov. Na druhej strane, 24-litrová nádrž na naftu vystačí na dojazd vozidla až do 700 kilometrov.
Pripravením športového vozidla, založeného na koncepte BMW Vision EfficientDynamics, na sériovú výrobu, mníchovská automobilka zdôrazňuje svoju poprednú pozíciu v oblasti produkcie športových automobilov s výnimočne vysokou efektivitou. Všetky jej sériové modely sú dnes štandardne vybavené rozsiahlym súborom prvkov zameraných na zníženie spotreby paliva a emisií CO2. Tieto inovatívne systémy sú združené pod hlavičkou filozofie BMW EfficientDynamics, pod ktorú patrí aj technológia BMW ActiveHybrid a výlučne elektrické pohonné systémy. Do sériovej výroby sa dostali už dva modely s kombináciou spaľovacích agregátov a elektromotorov, ktorá je špecifická pre BMW: výnimočne efektívny nárast jazdnej dynamiky v bežnej prevádzke potvrdzujú BMW ActiveHybrid 7 a BMW ActiveHybrid X6.

BMW Group zároveň intenzívne testuje v každodennej prevádzke vozidlá MINI E a čoskoro aj BMW ActiveE, v rámci prípravy na veľkosériovú výrobu čisto elektrických automobilov, ktorá sa má začať v roku 2013 v továrni BMW Lipsku, v podobe nového vozidla Megacity Vehicle.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Otestujte si nový Ford Focus (26. 10. 2010)
 Nissan modernizoval famózne GT-R (21. 10. 2010)
 Lexus CT 200h F-Sport (19. 10. 2010)
 Ford predstavil novú generáciu pick-upu Ranger (19. 10. 2010)
 Subaru uvádza na náš trh nový model WRX STi (15. 10. 2010)
 Mazda ukázala novú generáciu pick-upu BT-50 (15. 10. 2010)
 Aj koncept Quattro od Audi sa možno bude vyrábať (13. 10. 2010)
 Jaguar zvažuje výrobu konceptu C-X75 (13. 10. 2010)
 Volkswagen modernizoval svoj kupé-kabriolet Eos (13. 10. 2010)
 Video: Peugeot na autosalóne v Paríži (9. 10. 2010)nasledujúci článok >>
Film o sociopatovi prichádza do našich kín
<< predchádzajúci článok
Jean Michel Jarre zrušil vystúpenie v Košiciach