Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

22. augusta 2007

Brown a Merkelová budú rokovať o politike a pôjdu na futbalStretnutie britského premiéra Gordona Browna s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou v stredu v Londýne sa uskutoční v čase, keď britská opozícia žiada vypísanie referenda o novej reformnej zmluve ...Zdieľať

LONDÝN 22. augusta (WEBNOVINY) - Stretnutie britského premiéra Gordona Browna s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou v stredu v Londýne sa uskutoční v čase, keď britská opozícia žiada vypísanie referenda o novej reformnej zmluve Európskej únie, ktorú Merkelová presadila. Prvá návšteva nemeckej kancelárky v Londýne od nástupu Browna na post premiéra sa má oficiálne zameriavať na medzinárodný rozvoj. Okrem toho sa obaja lídri spolu zúčastnia aj na priateľskom zápase medzi futbalovými tímami ich krajín na novom štádiu vo Wembley.

Hovorkyňa Brownovej kancelárie na Downing Street nevedela potvrdiť, či témou rozhovorov bude aj nová reformná zmluva, ktorá nahradila navrhovanú euroústavu z roka 2004. Nemecko bolo predsedníckou krajinou prvý polrok 2007, keď sa pod Merkelovej vedením koncom júna lídri členských krajín dohodli na upravenej reformnej zmluve o EÚ.

Podľa hovorkyne sa budú Merkelová a Brown zhovárať o kľúčových témach, ktoré sa ich oboch týkajú. "Diskusie sa pravdepodobne zamerajú na medzinárodný rozvoj," uviedla hovorkyňa a dodala, že by sa mali týkať aj "zdravia, ktoré je premiéra veľmi významnou prioritou".

Zmluva o EÚ je pálčivou otázkou v euroskeptickej Británii. Podľa výsledkov prieskumu ICM, ktoré zverejnili začiatkom týždňa, až 82 percent britských voličov vrátane 80 percent voličov labouristov si želá referendum o novej zmluve.

Podľa hovorcu opozičnej Konzervatívnej strany Marka Francoisa Brown by mal Merkelovej povedať, že "pre neho a jeho stranu je cťou dodržať sľub a vyhlásiť referendum o ústave EÚ".

SITA/AFP© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Parlament jednohlasne schválil Chávezove ústavné reformy
<< predchádzajúci článok
Proti zadržaniu aktivistov vyšli demonštrovať ďalší

Brown a Merkelová budú rokovať o politike a pôjdu na futbal - diskusné fórum čitateľov