Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

05. novembra 2009

BSK: Optimizmus skončil, správne riešenia pokračujúŠtátny rozpočet na rok 2010, schválený v Národnej rade Slovenskej republiky, nedáva samosprávam žiadnu šancu na optimizmus. V porovnaní s minulými rokmi počíta s dramaticky nižším výberom daní z ...Zdieľať
BRATISLAVA 5. novembra (WN/PR) - Štátny rozpočet na rok 2010, schválený v Národnej rade Slovenskej republiky, nedáva samosprávam žiadnu šancu na optimizmus. V porovnaní s minulými rokmi počíta s dramaticky nižším výberom daní z príjmov fyzických osôb, z ktorého žijú tak obecné ako i regionálne samosprávy.


Pre Bratislavský samosprávny kraj z toho vyplýva, že príjmy budú o 20 % nižšie, než bol predpoklad na začiatku roka 2009. Podľa Vladimíra Bajana, predsedu Bratislavského samosprávneho kraja to znamená, že: „rozpočet môže byť iba triezvy, konzervatívny. Preto budúci rok bude rokom priorít. Úlohou bude podporiť školy, sociálne zariadenia a cestné hospodárstvo. Nebude tu preto priestor pre akékoľvek nevyskúšané experimenty. To, čo teraz ľuďom sľubujú rôzni kandidáti, znamená, že nevedia, dokonca ani len netušia, aké sú mantinely rozpočtu Bratislavského samosprávneho kraja.“ Čokoľvek navyše znamená, že kraj bude musieť využívať aj iné zdroje financovania svojich aktivít.

V budúcom roku sa nezmení ani čerpanie európskych fondov, z ktorého Bratislavský kraj môže čerpať len 1 % (slovom jedno percento) z celoslovenského objemu financií. Aj z toho mála sa dajú zrealizovať zmysluplné projekty, my sme to už dokázali: prvým z nich bol areál voľného času na šport, oddych, hry a organizovanie kultúrno-spoločenských podujatí v Novej Dedinke. Do konca roka 2010 pribudne cyklistický chodník medzi Bernolákovom a Ivankou pri Dunaji a v Sološnici bude opravené centrum obce a zrekonštruované verejné osvetlenie. Začiatkom budúceho roka prebehne rekonštrukcia Farského námestia v Senci a do konca tohto roka bratislavská mestská časť Nové Mesto zrevitalizuje verejné priestranstvo Jahodová, obec Zohor opraví svoje centrum, Igram a Veľký Biel dokončia regeneráciu sídiel v obciach.

BSK spolu s hlavným mestom Bratislava využívajú aj ďalšie možnosti – po tom, ako bola vyhlásená výzva a všetky potrebné dokumenty schválili obe zastupiteľstvá, boli podané projekty na zafinancovanie projektov informačného a tarifného zabezpečenia Bratislavskej integrovanej dopravy. Tie budú určené na nákup dispečerského riadiaceho systému, palubných počítačov, označovačov cestovných lístkov s čítačkou čipových kariet, zavedenie zastávkového informačného systému a nákup elektronických informačných tabúľ a predajných automatov novej generácie.

Ďalšou možnosťou, ako prilepšiť rozpočtu BSK aj v budúcnosti, sú kvalitné a úspešné projekty na dotácie z jednotlivých ministerských rezortov. V rokoch 2007 – 2008 sme dokázali pripraviť a zrealizovať vyše stovky takýchto projektov z dotácií ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny v celkovej hodnote viac ako 41 mil. Sk. (1.367-tis. €). Z týchto finančných prostriedkov sme mohli inštalovať v našich sociálnych zariadeniach výťahy pre imobilných klientov, vymeniť podlahy za protišmykové, realizovať bezbariérové vstupy, nakúpiť rozličné zariadenia pre ľahšiu manipuláciu s telesne postihnutými klientmi, ale aj modernizovať kotolne, stravovacie prevádzky a pod.

Bratislavský samosprávny kraj bol mimoriadne úspešný aj v čerpaní prostriedkov grantu z Islandu, Lichtenštajnska a Nórska prostredníctvom Finančného mechanizmu Európskeho hospodárskeho priestoru a Nórskeho finančného mechanizmu. Náš projekt Komplexného centra hydroterapie, ktoré bude slúžiť najmä pre telesne či mentálne znevýhodnených, ale aj pre širokú verejnosť, sa umiestnil v národnom i medzinárodnom hodnotení na prvom mieste. „Akékoľvek prerušenie vybudovaných kontaktov a zmena kurzu v samospráve Bratislavského kraja bude znamenať veľký krok späť. A to pocítia zase len a len občania,“ dodal v tejto súvislosti Vladimír Bajan.

Prílišný optimizmus sa teda v súvislosti s budúcoročným rozpočtom kraja očakávať nedá, i tak však existujú riešenia, ktoré sme dokázali využiť už v minulosti.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Pozor na falošné maďarské forinty
<< predchádzajúci článok
Českí neonacisti plánovali teroristické útoky na Židov a elektrárne