28. júla 2007

Časovka pre Leipheimera, Contador uhájil pozíciu lídra

Španiela Alberta Contadora delí už iba záverečných 146 km, aby dosiahol najväčší úspech svojej cyklistickej kariéry. Dvadsaťštyriročný jazdec tímu Discovery Channel ubránil aj v sobotňajšej ...

ANGOULEME 28. júla (WEBNOVINY) - Španiela Alberta Contadora delí už iba záverečných 146 km, aby dosiahol najväčší úspech svojej cyklistickej kariéry. Dvadsaťštyriročný jazdec tímu Discovery Channel ubránil aj v sobotňajšej časovke na 55,5 km z Cognacu do Angouleme žltý dres a po 5. mieste v 19. etape vedie pred Austrálčanom Cadelom Evansom o 23 sekúnd. Tohtoročné preteky sú po dopingových aférach najvyrovnanejšími v histórii, tretí v celkovom poradí Levi Leipheimer z USA stráca 31 sekúnd. Zvyčajne oslavná záverečná etapa na parížske Elyzejské polia preto môže byť ešte veľmi zaujímavá.

Sobotňajšiu jazdu proti chronometru vyhral Levi Leipheimer. Tridsaťtriročný cyklista Discovery Channel zvládol 55,5 km trať rýchlostným priemerom 53,1 km/h za 1:02:44 h. Druhého v cieli Cadela Evansa zdolal o 51 sekúnd, na posun na 2. priečku celkového poradia však Američan potreboval ešte 8 sekúnd. Tretí v jazde proti chronometru skončil Vladimir Karpec, ktorý zaostal o takmer dve minúty.
V žltom tričku idúci Alberto Contador začal vynikajúco, po 17,5 km bol na prvom medzičase tretí za Leipheimerom a Evansom, medzi najlepších patril aj na ďalších dvoch meraných miestach, vždy tam bol piaty. Po medzičase na 50,1 km bolo jasné, že pozíciu lídra by si mal udržať. Na posledných 5,4 km stratil na Evansa 9 sekúnd a v cieli mohol aj napriek 5. miestu dvíhať ruky nad hlavu vo víťaznom geste.
Leipheimer bol najlepším na všetkých medzičasoch. Od úvodu sa snažil sťahovať stratu v celkovom poradí na druhého Cadela Evansa. Keď sa zdalo, že rozdiel zlikviduje, posledný úsek išli Američan i Austrálčan rovnakým tempom a Evans má pred záverečnou etapou náskok 8 sekúnd. Leipheimer aj napriek bohatým skúsenostiam získal len prvý etapový vavrín na Tour v kariére. Tento rok bol už raz druhý, keď na Col d´Aubisque v Pyrenejách bol lepší len Michael Rasmussen.
V najlepšej desiatke nedošlo po časovke k prevratným zmenám, vypadol z nej len v bodkovanom drese najlepšieho vrchára jazdiaci Juan Mauricio Soler Hernandez z Kolumbie, ktorý klesol z 9. na 11. miesto, keď ho predstihli Mikel Astarloza i druhý muž z vlaňajška a pravdepodobný víťaz Tour 2006 Oscar Pereiro Sio.
Na štart záverečnej etapy nastúpi v nedeľu 141 cyklistov z pôvodne 189-členného štartového poľa.

Výsledky - 94. ročník cyklistických pretekov Tour de France:
19. etapa (Cognac - Angouleme, časovka na 55,5 km): 1. Levi Leipheimer (USA) Discovery Channel 1:02:44, 2. Cadel Evans (Austr.) Predictor-Lotto +51, 3. Vladimir Karpec (Rus.) Caisse d'Epargne +1:56, 4. Jaroslav Popovič (Ukr.) Discovery Channel +2:01, 5. Alberto Contador (Šp.) Discovery Channel +2:18, 6. Iván Gutiérrez (Šp.) Caisse d'Epargne +2:27, 7. George Hincapie (USA) Discovery Channel +2:33, 8. Oscar Pereiro Sio (Šp.) Caisse d'Epargne +2:36, 9. Leif Hoste (Belg.) Predictor - Lotto +2:48, 10. Mikel Astarloza (Šp.) Euskaltel-Euskadi +2:50

Celkové poradie: 1. Alberto Contador (Šp.) Discovery Channel 87:09:16, 2. Cadel Evans (Austr.) Predictor-Lotto +23, 3. Levi Leipheimer (USA) Discovery Channel +31, 4. Carlos Sastre (Šp.) Team CSC +7:08, 5. Haimar Zubeldia (Šp.) Euskaltel-Euskadi +8:17, 6. Alejandro Valverde (Šp.) Caisse D´Epargne +11:37, 7. Kim Kirchen (Lux.) T-Mobile +12:18, 8. Jaroslav Popovič (Rus.) Discovery Channel +12:30, 9. Mikel Astarloza (Šp.) Euskaltel-Euskadi +14:14, 10. Oscar Pereiro Sio (Šp.) Caisse D´Epargne +14:25