30. mája 2007

Cibulková hneď pri premiére v hlavnej súťaži RG do 2. kola

Z piatich Slovákov, ktorí sa zapojili do diania v 1. kole hlavnej súťaže dvojhry na tenisových medzinárodných majstrovstvách Francúzska 2007 v Paríži (celková dotácia 15 264 500 eur), sa medzi ...

PARÍŽ 30. mája (WEBNOVINY) - Z piatich Slovákov, ktorí sa zapojili do diania v 1. kole hlavnej súťaže dvojhry na tenisových medzinárodných majstrovstvách Francúzska 2007 v Paríži (celková dotácia 15 264 500 eur), sa medzi najlepších 64 v jednotlivých kategóriách prebojovali dvaja. Podľa predpokladov sa to v stredu podarilo Daniele Hantuchovej a príjemným prekvapením je aj postup Dominiky Cibulkovej. Zatiaľ čo dvanásta nasadená Hantuchová si bez väčších problémov poradila s Chorvátkou Jelenou Kostaničovou-Tošičovou 6:3, 6:1, iba 18-ročná Cibulková po úspešnej kvalifikácii zvládla aj štvrtý parížsky zápas a Číňanku Tian-tian Sun zdolala 6:4, 6:4. Po utorkových nezdaroch Dominika Hrbatého a Jarmily Gajdošovej sa so singlovou súťažou rozlúčila v stredu Martina Suchá. Novozámčanka po sľubnom začiatku napokon nestačila na favorizovanú Patty Schnyderovú (14-Švajč.) a prehrala 6:2, 1:6, 2:6. Bilancia Suchej na Roland Garros zostáva takmer nulová. Zo šiestich parížskych účastí sa dostala do 2. kola iba raz, v premiére v roku 2001.

Súhrn výsledkov slovenských tenistov v stredu na Roland Garros 2007:

Dvojhra žien - 1. kolo:
Martina Suchá (SR) - Patty Schnyderová (14-Švajč.) 6:2, 1:6, 2:6 za 93 minút
V prvom sete prekvapujúco dominovala slovenská hráčka, ktorej patrí v rebríčku WTA Tour o 118 miest nižšia pozícia ako Švajčiarke. Schnyderová urobila dvojnásobný počet nevynútených chýb (16:8) ako Slovenka a po dvoch stratených podaniach prehrávala už 1:5. Suchá napokon po polhodine hry vyhrala prvý set hladko 6:2. V druhom sete sa vývoj zápasu otočil o 180°. Skúsená Švajčiarka sa rýchlym brejkom ujala vedenia 3:0. Potom 26-ročná Slovenka znížila na 1:3, ale to bol jej jediný víťazný gem v druhom dejstve. Prehrala ho za 28 minút 1:6. Favoritka potom definitívne ovládla dianie na kurte a v treťom sete dovolila slovenskej súperke uhrať len dva gemy. Prvý za stavu 3:0 a druhý potom za 5:2. Švajčiarka štatisticky dominovala v esách 4:0 a vo víťazných úderoch 12:4. Z ôsmich brejkbalov využila päť, zatiaľ čo Slovenka z deviatich iba tri. "V prvom sete som nerobila chyby a všetko mi vychádzalo. Od druhého setu začala hrať Schnyderová aktívnejšie, už som mala problémy hrať presne," komentovala pre internetovú stránku Slovenského tenisového zväzu 26-ročná Suchá.

Daniela Hantuchová (12-SR) - Jelena Kostaničová-Tošičová (Chorv.) 6:3, 6:1 za 60 minút
Hantuchová proti 25-ročnej rodáčke zo Splitu nezačala najlepšie: prehrala svoje podanie, ale okamžite sa jej vydaril rebrejk. Do vedenia 2:1 sa dostala čistou hrou. V siedmom geme za stavu 3:3 čelila Slovenka dvom hrozbám ďalšej straty servisu, situáciu však zvládla (druhýkrát zavŕšila gem pri svojom podaní esom) a príkladne zabojovala v ôsmej hre. Pri Chorvátkinom servise totiž dokázala uspieť, hoci na ukazovateli svietilo aj skóre 15:40* v neprospech miernej favoritky zápasu a črtalo sa vyrovnanie na 4:4. Dvojnásobná držiteľka titulu z kalifornského Indian Wells ešte pripustila v deviatom geme drobnú zápletku (z 30:0 na 30:30), ale náskok a prvý set si už nenechala vziať: za 36 minút vyhrala 6:3. Aj úvod druhého dejstva po krátkej dažďovej prestávke priniesol Kostaničovej-Tošičovej zvládnutý prvý krok, odvtedy však Hantuchová získala 6 hier v rade a presne za hodinku mohla oslavovať presvedčivý vstup do turnaja. "Na začiatku som testovala, ako hrá súperka. Zisťovala som, akú taktiku zvolí. Potom som už mala zápas pod kontrolou. Do súboja som šla sebavedome. Ani za stavu 3:3 som nepociťovala žiadny tlak. Vedela som, že je iba otázkou času, kým sa rozohrám," cituje slovenskú jednotku internetový server stz.sk.
Víťazka Pohára federácie i Hopmanovho pohára hrá vo francúzskej metropole po siedmy raz v rade. Jej dosiaľ najlepším výsledkom je osemfinálová účasť z rokov 2002 a 2006. Po nedávnom drobnom svalovom zranení ľavého stehna, pre ktoré ako semifinalistka turnaja so štatútom Tier I v Ríme napokon "preventívne" vynechala podujatia Tier III v Štrasburgu, nehrá pri Boulonskom lesíku štvorhru, ani miešanú štvorhru.

Dominika Cibulková (SR) - Tian-tian Sun (Čína) 6:4, 6:4 za 98 minút
Cibulková v 1. sete proti niekdajšej 77. hráčke rebríčka Tian-tian Sun odvrátila všetky tri brejkbaly a sama premenila jediný: za 44 minút vyhrala 6:4. V druhom dejstve za stavu 2:2 súboj približne na hodinu prerušil dážď. Po nútenej prestávke Slovenka nadobudla rytmus rýchlejšie ako držiteľka titulu z vlaňajšieho Taškentu. Dvadsaťpäťročnej rodáčke z He Nan odskočila na 3:2, presvedčivo potvrdila a mala dokonca ďalší brejkbal na 5:2. Neskôr za stavu 5:4 pri vlastnom podaní čelila nepríjemnému skóre 15:30, ale upravila na 40:30 a po zhode premenila druhý mečbal. V tomto dejstve Cibulková, ktorá bola o čosi pasívnejšia (len dva nábehy k sieti oproti dvanástim), ale aj istejšia (30 nevynútených chýb v porovnaní so 42), využila jednu z až siedmich možností na prerazenie Číňankinho servisu a sama jej neposkytla žiadnu.

Štvorhra mužov - 1. kolo:
Michal Mertiňák, Petr Pála (SR/ČR) - Amer Delic, Travis Parrott (USA) 6:4, 6:4 za 71 minút
Dvadsaťsedemročný rodák z Považskej Bystrice a jeho 31-ročný skúsený český deblový partner (45. v rebríčku štvorhry, maximum v podobe 10. miesta z augusta 2001) v stredajšom stretnutí 1. kola vyhrali nad takisto nenasadeným americkým párom Amer Delic, Travis Parrott za 71 minút 6:4, 6:4. Mertiňák a manažér českého fedcupového tímu Pála, držitelia vlaňajšej trofeje v indickom Chennai, hrali spolu naposledy na prelome januára a februára v chorvátskom Záhrebe. Na Australian Open 2007 sa takisto prebojovali do 2. kola, v ktorom však nestačili na tandem Paul Hanley, Kevin Ullyett (4-Austr./Zimb.). Mertiňák, na jeseň 2006 víťaz dvojhry na bratislavskom challengerovom turnaji Tatra banka Open, sa pred dvanástimi mesiacmi po boku krajana Dominika Hrbatého vo svojom debute vo štvorhre na Roland Garros prepracoval do 3. kola.