Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

13. júla 2009

Čierna Hora plánuje vlastnú rečMalý balkánsky štát Čierna Hora sa usiluje o svoju vlastnú reč. Prvým krokom by mal byť vlastný pravopis. V latinke zavedú dve nové písmená, ktorými označia mäkké Z a S. V cyrilike s 30 písmenami ...Zdieľať
PODGORICA 13. júla (WEBNOVINY)- Malý balkánsky štát Čierna Hora sa usiluje o svoju vlastnú reč. Prvým krokom by mal byť vlastný pravopis. V latinke zavedú dve nové písmená, ktorými označia mäkké Z a S. V cyrilike s 30 písmenami však naďalej žiadne znaky pre obe hlásky neexistujú. Gramatika čiernohorskej reči je v procese prípravy.


Opozícia nový pravopis už ostro kritizovala. "Čiernohorská reč by bola ďalším paradoxom, hybridným riešením", ktoré nikoho k ničomu nezaväzuje, vyhlásila opozičná Srbská ľudová strana (SNP). Podľa jej názoru sa v krajine totiž hovorí prevažne srbským nárečím.

Počas posledného sčítania ľudu v roku 2003 označilo 63 percent občanov Čiernej Hory za svoju materinskú reč srbčinu, takmer 22 percent čiernohorčinu. Aby sa predchádzalo nezrovnalostiam vo vzdelávaní, je zodpovedajúci školský predmet už päť rokov označovaný ako "materinský jazyk".

Úradnými jazykmi v krajine so 620 tisíc obyvateľmi je popri čiernohorčine aj srbčina, chorvátčina a bosniansky jazyk. V bývalej Juhoslávii sa všetky tieto jazyky, medzi ktorými sú len malé rozdiely, vyskytovali pod spoločným označením srbochorvátčina.

Informoval o tom portál rakúskej televízie ORF.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Sudánska novinárka sa neslušne obliekala, hrozí jej 40 rán bičom
<< predchádzajúci článok
Belgicko-francúzske hranice zablokovali mliekari

Čierna Hora plánuje vlastnú reč - diskusné fórum čitateľov