Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

12. augusta 2019

Čína stiahla zamestnancov Cathay Pacific, akcie sú na 10-ročnom minimeIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
Peking/Hongkong 12. augusta (TASR) - Akcie hongkonských aerolínií Cathay Pacific Airways klesli na 10-ročné minimum potom, ako konflikt medzi Pekingom a demonštrantami v Hongkongu zasiahol aj leteckú spoločnosť.


Stále násilnejšie protesty, ktoré vypukli pred dvoma mesiacmi v dôsledku návrhu zákona umožňujúceho vydávanie hongkonských obyvateľov podozrivých zo spáchania trestných činov do pevninskej Číny, dostali Hongkong do najväčšej krízy za posledné desaťročia. Do problémov sa však dostala aj letecká spoločnosť Cathay Pacific, keďže niektorí z jej zamestnancov protesty v Hongkongu podporili.

Čínsky úrad pre civilné letectvo (CAAC) vyzval v piatok (9. 8.) aerolínie, aby zamestnanci, ktorí sa na protestoch zúčastnili, prípadne ich podporili, boli stiahnutí z letov smerujúcich do pevninskej Číny. Ako dôvod uviedol obavy o bezpečnosť. Spoločnosť zároveň bude musieť zverejňovať zoznamy pilotov a palubného personálu pri letoch do pevninskej Číny.

Aerolínie sa prispôsobili a predbežne suspendovali pilota zatknutého počas protestov. Zároveň prepustili dvoch členov pozemného personálu. Navyše oznámili, že "príliš radikálni" zamestnanci nebudú môcť do pevninskej Číny lietať.

Podľa analytikov tento vývoj, spolu s klesajúcim dopytom po leteckej doprave medzi pevninskou Čínou a Hongkongom, výrazne zhoršil situáciu leteckej spoločnosti. "Zákaz (pre zamestnancov) sa nedotkne iba letov do pevninskej Číny, ale môže zasiahnuť aj lety spoločnosti do Európy a čiastočne aj do USA, keďže aerolínie využívajú čínsky vzdušný priestor," povedal Andrew Lee, analytik spoločnosti Jefferies.

V reakcii na najnovší vývoj akcie Cathay Pacific klesli v pondelok na 9,82 hongkonského dolára (1,12 eura). To je najnižšia hodnota od októbra 2018 a takmer na úrovni, ktorú spoločnosť zaznamenala naposledy počas finančnej krízy v roku 2009.

(1 EUR = 8,7790 HKD)

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Rajský plyn zneužívajú ako drogu, Holanďania zvažujú zákaz predaja
<< predchádzajúci článok
Danko by uvítal koalíciu strán so štruktúrami, najradšej by vládol sám

Čína stiahla zamestnancov Cathay Pacific, akcie sú na 10-ročnom minime - diskusné fórum čitateľov