Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

21. júla 2018

Collomb bude odpovedať na otázky poslancov o Macronovom poradcoviGérard Collomb, archívna snímka.Zdieľať
Gérard Collomb, archívna snímka. Foto: TASR/AP
Paríž 21. júla (TASR) - Francúzsky minister vnútra Gérard Collomb bude odpovedať na otázky poslancov parlamentu v súvislosti so škandálom, ktorý vypukol okolo bezpečnostného poradcu prezidenta Emmanuela Macrona. Ten čelí obvineniam, že na prvomájovom proteste v Paríži zbil demonštranta. Oznámil to v sobotu Elyzejský palác.


Collomb pred poslancov predstúpi v pondelok, informuje agentúra DPA. Zasadanie bude verejné a bude sa na ňom hľadať objasnenie, koľko toho vedel minister vnútra o incidente ohľadne konania Alexandra Benallu.

K incidentu došlo počas prvomájových protestov na parížskom námestí Place de la Contrescarpe. Videozáznam, na ktorom Alexandre Benalla útočil, zachytil študentský aktivista a v stredu ho zverejnili noviny Le Monde. Viedlo to k doposiaľ najhoršej kritike ročného pôsobenia Macrona na poste prezidenta, pričom opozícia obvinila jeho kanceláriu zo zatajovania incidentu.

Benallu v piatok zadržali a vypočúvali v súvislosti s potenciálnymi priestupkami vrátane násilia vykonaného verejným činiteľom a predstierania, že je policajným dôstojníkom, uviedol nemenovaný zdroj z parížskej prokuratúry.

Poradca má na uvedenom zázname policajnú prilbu, nie však uniformu poriadkovej polície. Na videu vidno, ako chytil za krk jednu účastníčku protestu, ktorú následne ťahal po ulici a zmizol z dosahu kamery. Krátko na to sa však opäť objavil v zábere a zaútočil na ďalšieho demonštranta, tentoraz mladého muža, ktorého sa predtým snažila spacifikovať polícia. Muža poradca udieral do hlavy a keď spadol, stúpil mu na brucho. Príslušníci poriadkovej polície stojaci obďaleč nijako nezasiahli.

Zdroj z Elyzejského paláca, ktorý Benallu pôvodne potrestal 15-dňovým pozastavením vykonávania funkcie bez nároku na plat a preradením na iný post, uviedol, že kancelária prezidenta začala procedúru jeho odvolania.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Prečo Tatry nezvládli prívalový dážď? Názory lesníkov sú rôzne
<< predchádzajúci článok
Vo Viedni sa pobili nožmi Čečenci a Afganci, traja aktéri sa zranili

Collomb bude odpovedať na otázky poslancov o Macronovom poradcovi - diskusné fórum čitateľov