Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

23. novembra 2011

Dane v Trnave majú ísť hore až o 50 percentZvýšenie daní za byty a rodinné domy až o päťdesiat percent pripravuje od budúceho roku radnica v Trnave. Vyplýva to z návrhu všeobecne záväzného nariadenia o dani z nehnuteľností, ...Zdieľať
peniaze euro prasiatko uspory TRNAVA 23. novembra (WEBNOVINY) - Zvýšenie daní za byty a rodinné domy až o päťdesiat percent pripravuje od budúceho roku radnica v Trnave.


Vyplýva to z návrhu všeobecne záväzného nariadenia o dani z nehnuteľností, ktorý môže verejnosť pripomienkovať do konca novembra. Mestské zastupiteľstvo bude o ňom rokovať 13. decembra.

"To zvýšenie síce predstavuje päťdesiat percent, vo finančnom vyjadrení je to však pri trojizbových bytoch nejakých sedem – osem eur, teda približne 66 centov na mesiac,“ povedala pre SITA viceprimátorka Kvetoslava Tibenská (Smer-SD).

Dodala, že dôchodcovia nad 62 rokov budú platiť len polovicu. Vzhľadom na minimálny dopad na peňaženky ľudí Smer-SD, najsilnejšia strana v mestskom zastupiteľstve, zvýšenie daní podľa Tibenskej podporí.

Mestá sú do zvyšovania daní podľa nej dotlačené novou legislatívou, ktorá stanovila rozdiel medzi minimálnou a maximálnou daňou pri pozemkoch len na päťnásobok, kvôli čomu pôjdu niektoré dane za pozemky smerom dolu. Ak by Trnava nariadenie o daniach z nehnuteľností len prispôsobila novej legislatíve, prišla by o 746-tisíc eur.

Sadzba dane pre byty a domy bola v tomto roku 0,232 eura za meter štvorcový, po novom to podľa zverejneného návrhu má byť 0,35 eura. V praxi to znamená, že kým v tomto roku obyvateľ bytu s rozlohou 70 metrov štvorcových platil daň 16,24 eura, v budúcom by mal zaplatiť 24,5 eura.

Vyššiu daň viac pocítia obyvatelia mestskej časti Modranka, kde mali doteraz oproti mestu nižšiu sadzbu. Po novom majú byť dane v meste a Modranke rovnaké, čo však nepovažuje za správne jediná poslankyňa z tejto mestskej časti Agnesa Petková a chce sa proti tomu ozvať.

Okrem daní majú podľa zverejnených dokumentov poslanci zvýšiť v Trnave aj poplatok za odvoz a likvidáciu komunálneho odpadu. Terajší poplatok okolo 14 eur na osobu a rok patrí podľa primátora Vladimíra Butka k najnižším na Slovensku. Konečné slovo pri stanovovaní výšky daní a poplatkov budú mať v polovici decembra poslanci mestského zastupiteľstva.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Európske banky bojujú o vklady klientov zvýšením úrokov
<< predchádzajúci článok
Rusko čelí mnohým ekonomickým rizikám, varuje Putin