27. novembra 2009

Del Potro zdolal Federera, obaja postupujú ďalej

Na šampionáte ATP World Tour Finals tenistov v Londýne (22. - 29. novembra, dotácia 5,07 milióna USD, tvrdý povrch v hale O2 Arena), v matematicky mimoriadne komplikovanej a zároveň kurióznej situácii, ...

LONDÝN 27. novembra (WEBNOVINY) - Na šampionáte ATP World Tour Finals tenistov v Londýne (22. - 29. novembra, dotácia 5,07 milióna USD, tvrdý povrch v hale O2 Arena), v matematicky mimoriadne komplikovanej a zároveň kurióznej situácii, Del Potro porazil Federera za 127 minút 2:6, 7:6 (5), 3:6. Obaja postúpili do semifinále.

Murrayovi by pritom stačilo, ak by Švajčiar podľahol vo dvoch setoch (ten v tajbrejku druhého dejstva prehrával 4:5*, takže bol na pokraji tejto eventuality a svojho vyradenia) alebo potom v tretej časti získal aspoň 4 gemy. Štvornásobný víťaz tohto turnaja a už jasný staronový koncoročný líder renkingu ATP Federer mal v tomto zmysle tri "brejkbalové mečbaly" v zastúpení Murraya pri skóre 3:3, ale ani raz nedal. Pri tretej hrozbe vytiahol Argentínčan druhé podanie s rýchlosťou 180 km/h. Trafil ním čiaru. Za stavu 3:4 Federer - stále akoby na kurte v Britovom mene a sám pritom už od začiatku setu s istotou semifinále (mohol dostať aj "kanára") - podával na prienik Murraya do víkendovej vyraďovacej časti. Stratil však servis a tým nepriamo rozhodol v Argentínčanov prospech. Del Potro už potom zvládol podanie na triumf i postup.

"Za stavu povedzme 2:6, 4:4 mi bolo jasné, že je to so mnou povážlivé," cituje Federera internetová stránka ATP. "Pripomínalo mi to moje predchádzajúce zápasy. Opäť som začal akosi pomalšie, dlho som sa márne hľadal. Platilo to aj v úvode tajbrejku. Del Potro dal pri skóre 5:4 skvelý servis, ale vzápätí netrafil forhend. Bol som si vedomý toho, že nesmiem prehrať vo dvoch setoch, preto toľko nadšenia po vynútení si tretieho," povedal Švajčiar a doplnil: "Bolo pre mňa sklamaním, že sa to napokon skončilo mojou prehrou rovnako ako na US Open. Mal som šance za stavu 3:3 v rozhodujúcej časti, niekoľko brejkbalov, ale nedopadlo to podľa mojich predstáv."

Murray vlani na Masters v Šanghaji už s istotou vo vrecku zdolaním Federera aj za cenu vlastnej "netaktickej" straty síl poslal Švajčiara predčasne domov. Azda najzaujímavejšou otázkou bola tá, či si Federer, resp. Del Potro priebežne uvedomovali vývoj, resp. aspoň okamžite po premenenom mečbale vedeli, že obaja idú ďalej. "Opýtal som sa Juana Martina pri podaní rúk, či postúpil. Povedal mi, že asi nie," prezradil Federer zároveň aj to, že seba mal zrátaného. Nie však dokonale: "Keby som to na začiatku tretieho setu vedel úplne presne, aby som od úľavy klesol na zem a začal oslavovať. Urobil som niečo také? Nie." Argentínčan vyhlásil: "Dvadsaťpäť minút po zápase mi to oficiálne nepotvrdili. Už je dobre, postúpil som. Bolo to však veru dosť zvláštne." O svojom výkone uviedol: "Predvádzal som dnes dobrý tenis podobný tomu z New Yorku. Miestami mi to išlo ešte lepšie. V dôležitých okamihoch som dobre podával, využíval som príležitosti - presne to je proti najlepšiemu hráčovi sveta potrebné."

"Tuší niekto, čo sa vlastne deje? Mám pocit, že som vyradený, ale pravidlá nie sú práve najprehľadnejšie," ozval sa Murray krátko po zápase prostredníctvom sociálnej siete Twitter. Neskôr dodal: "Systém bol dopredu daný a tí, čo postúpili - akokoľvek tesne - si to zaslúžili."

Dvadsaťjedenročný rodák z Tandilu Del Potro si počas minút neistoty, kým Asociácia tenisových profesionálov (ATP) oficiálne potvrdila prepočty, zapinkal s futbalistom Manchestru City Carlosom Tévezom, ktorý ho predtým povzbudzoval. "Neskutočný okamih. Moje prvé semifinále na Masters. Nemám v ňom čo stratiť," skonštatoval šťastný Argentínčan, keď sa dozvedel verdikt. Skóre zo vzájomných súbojov s Federerom upravil na 2:6, pričom 15-násobného hrdinu z úrovne "veľkej štvorky" zdolal po druhý raz v rade.

"Myslím si, že Juan Martin odohral naozaj dobrý zápas. Zjavne dokázal v porovnaní so svojimi úvodnými dvoma vystúpeniami vystupňovať výkon, pretože dosiaľ tu pôsobil trochu unavene," skonštatoval Federer a dodal: "Prehra ma neteší, ale postup, samozrejme, áno. Som z neho nadšený, viac by ma však hrialo semifinále po dnešnom úspechu. Dodal by mi totiž sebavedomie. Budem mať deň oddychu na rozdiel od najbližšieho súpera, čo sa zrejme dá považovať za malú výhodu." Na margo zamotanej postupovej situácie Švajčiar uviedol: "Je neuveriteľné, aké tesné to napokon bolo medzi nimi dvoma. Dosť ma prekvapilo, že išlo doslova o každučký gem."

Dvadsaťosemročný bazilejský rodák Federer má na MS štatistiku 29:6. Del Potro, ktorý po životnom úspechu z USA mal svalové ťažkosti a skrečoval v Šanghaji i parížskej hale, si pripísal okrúhle 40. víťazstvo v tejto sezóne na tvrdom povrchu a 10. pod strechou. Vlani pri svojom debute medzi elitou nepostúpil pri skóre 1:2 zo skupiny. Hrdina Roland Garros i Wimbledonu 2009 Federer štartuje na Masters po ôsmy raz. Radoval sa v sezónach 2003, 2004, 2006 a 2007. V roku 2005 podľahol vo finále Argentínčanovi Davidovi Nalbandianovi, hoci viedol 2:0 na sety. Pri premiére v sezóne 2002 nestačil v semifinále na Austrálčana Lleytona Hewitta.

Juhoameričan bol vo štvrtok na víťazné údery lepší 34:28, v nevynútených chybách zaostal 34:26. Využil 3 zo 7 brejkbalov, Švajčiar žiadnu z 3 takýchto možností. Federer zvládol 15 z 26 zákrokov pri sieti, čo na jeho pomery je nízka efektivita.

Murray prekonal Verdasca, napokon mu to nestačilo

Dvadsaťdvaročný rodák zo škótskeho Dunblane Murray nasadený ako štvrtý zvíťazil v úvodnom štvrtkovom stretnutí v A-skupine nad sedmičkou tohto "výberového" podujatia Fernandom Verdascom zo Španielska v ich okrúhlom 10. vzájomnom súboji za 181 minút tesne 6:4, 6:7 (4), 7:6 (3). Napokon mu to nestačilo. "Bol to neuveriteľný zápas, asi najdlhší trojsetový v celej mojej doterajšej kariére. Zvládol som ho, ale napriek víťazstvu ešte stále nie som v semifinále. Zloží ma, ak sa tam napokon ani nedostanem," povedal Murray akoby v zlej predtuche pre Sporting Life.

Domácemu hráčovi sa len priamo v tomto zápase nevypomstilo, že využil iba 1 z 13 brejkbalov. V druhej časti za stavu 4:5 ako podávajúci odvrátil prvú takúto šancu súpera (a napokon i poslednú), hneď setbalovú, priamym fiftínom z podania. V dvanástom geme mal hostiteľ 4 možnosti na uchmatnutie servisu. V tajbrejku vyrovnal z 2:4, ale odvtedy si nepripísal ani bod. V rozhodujúcej časti sa spoľahlivo podávajúci Murray proti tradične živelnému a úderovo rozkolísanejšiemu Verdascovi síce na returne opakovane dostával na dosah (brejkbal v druhom geme, 30:30 vo štvrtom, zhoda v šiestom, 30:15 v ôsmom, 30:30 v desiatom), ale frustrujúco sa mu nedarilo presadiť sa naplno. Dokázal to až v tajbrejkovom reparáte, v ktorom síce hneď premrhal minibrejkový náskok 2:1, ale za stavu 3:2 dvakrát uspel na returne. Nasledoval Španielov riskantný príjem tesne vedľa a nezvládnutý divoký drajv-volej. Verdasco na "winnery" dominoval 56:39 (pri sieti premenil 33 zo 48 zákrokov), ale v nevynútených chybách zaostal extrémne výrazne 64:28. Brtit síce dal 18 es, ale aj 9 dvojchýb.

Držiteľ 6 tohtoročných titulov Murray zvýšil v bilancii proti 26-ročnému Madridčanovi na 8:2 a po tretí raz v rade sa mu revanšoval za nečakanú päťsetovú prehru z osemfinále januárových melbournských Australian Open.

Všetkých šesť duelov v A-skupine išlo do troch setov, Verdasco takto kruto prehral trikrát, z toho dva razy v TB tretieho dejstva. V B-skupine ako jediný už nemá nárok na semifinále iný španielsky ľavák Rafael Nadal (zatiaľ postúpil Švéd Robin Söderling). Reprezentácia z Pyrenejského polostrova má pred sebou barcelonské finále Davisovho pohára proti Čechom na antuke (4. - 6. decembra).

Dvojhra:

A-skupina:

Juan Martin Del Potro (5-Arg.) - Roger Federer (1-Švajč.) 6:2, 6:7 (5), 6:3 za 127 minút

Andy Murray (4-V. Brit.) - Fernando Verdasco (7-Šp.) 6:4, 6:7 (4), 7:6 (3) za 181 minút

Tabuľka A-skupiny:
1. Federer 3 2 1 5:4 44:40 4 - postup do semifinále
2. Del Potro 3 2 1 5:4 45:43 4 - postup do semifinále
3. Murray 3 2 1 5:4 44:43 4
4. Verdasco 3 0 3 3:6 45:52 0
Predchádzajúce výsledky: Roger Federer (1-Švajč.) - Fernando Verdasco (7-Šp.) 4:6, 7:5, 6:1 za 120 minút, Andy Murray (4-V. Brit.) - Juan Martin Del Potro (5-Arg.) 6:3, 3:6, 6:2 za 131 minút, Juan Martin Del Potro (5-Arg.) - Fernando Verdasco (7-Šp.) 6:4, 3:6, 7:6 (1) za 144 minút, Roger Federer (1-Švajč.) - Andy Murray (4-V. Brit.) 3:6, 6:3, 6:1 za 118 minút
Legenda: hráč, zápasy, víťazstvá, prehry, sety, gemy, body.

Tabuľka B-skupiny:
1. Söderling 2 2 0 4:0 25:15 4 - istota postupu do semifinále
2. Davydenko 2 1 1 3:2 28:23 2
3. Djokovič 2 1 1 2:3 23:28 2
4. Nadal 2 0 2 0:4 15:25 0
Doterajšie výsledky: Novak Djokovič (3-Srb.) - Nikolaj Davydenko (6-Rus.) 3:6, 6:4, 7:5 za 168 minút, Robin Söderling (8-Švéd.) - Rafael Nadal (2-Šp.) 6:4, 6:4 za 99 minút, Nikolaj Davydenko (6-Rus.) - Rafael Nadal (2-Šp.) 6:1, 7:6 (4) za 108 minút, Robin Söderling (8-Švéd.) - Novak Djokovič (3-Srb.) 7:6 (5), 6:1 za 98 minút

Štvorhra:

A-skupina:
František Čermák, Michal Mertiňák (5-ČR/SR) - Mariusz Fyrstenberg, Marcin Matkowski (8-Poľ.) 6:4, 6:4 za 70 minút
Daniel Nestor, Nenad Zimonjič (1-Kan./Srb.) - Maheš Bhupáthí, Mark Knowles (3-India/Bah.) 6:4, 7:6 (9) za 79 minút

1. Bhupáthí, Knowles 3 2 1 4:3 32:28 4 - postup do semifinále
2. Čermák, Mertiňák 3 2 1 4:2 30:27 4 - postup do semifinále
3. Fyrstenberg, Matkowski 3 1 2 3:4 29:30 2
4. Nestor, Zimonjič 3 1 2 2:4 28:34 2
Predchádzajúce výsledky: Maheš Bhupáthí, Mark Knowles (3-India/Bah.) - František Čermák, Michal Mertiňák (5-ČR/SR) 6:3, 6:3 za 71 minút, Mariusz Fyrstenberg, Marcin Matkowski (8-Poľ.) - Daniel Nestor, Nenad Zimonjič (1-Kan./Srb.) 6:4, 6:4 za 65 minút, František Čermák, Michal Mertiňák (5-ČR/SR) - Daniel Nestor, Nenad Zimonjič (1-Kan./Srb.) 6:3, 6:4 za 61 minút, Maheš Bhupáthí, Mark Knowles (3-India/Bah.) - Mariusz Fyrstenberg, Marcin Matkowski (8-Poľ.) 3:6, 6:3, 10:7 (zápasový tajbrejk) za 76 minút
Legenda: pár, zápasy, víťazstvá, prehry, sety, gemy, body.
Pozn.: Pri rovnosti dvoch rozhodol vzájomný zápas.

B-skupina:

1. Kubot, Marach 2 2 0 4:1 24:20 4
2. Mirnyj, Ram 2 1 1 3:2 22:19 2
3. B. Bryan, M. Bryan 2 1 1 2:2 20:19 2
4. Dlouhý, Paes 2 0 2 0:4 17:25 0
Doterajšie výsledky: Lukasz Kubot, Oliver Marach (6-Poľ./Rak.) - Lukáš Dlouhý, Leander Paes (4-ČR/India) 6:4, 7:6 (3) za 93 minút, Max Mirnyj, Andy Ram (7-Biel./Izr.) - Bob Bryan, Mike Bryan (2-USA) 6:4, 6:4 za 63 minút, Bob Bryan, Mike Bryan (2-USA) - Lukáš Dlouhý, Leander Paes (4-ČR/India) 6:3, 6:4 za 52 minút, Lukasz Kubot, Oliver Marach (6-Poľ./Rak.) - Max Mirnyj, Andy Ram (7-Biel./Izr.) 4:6, 6:4, 16:14 (zápasový tajbrejk) za 109 minút