Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

15. júna 2011

Dnes môžeme pozorovať úplné zatmenie MesiacaV čase zatmenia má Mesiac oranžové až hnedočervené sfarbenie, ktoré je spôsobené ohybom a rozptylom slnečného svetla na prachových a aerosólových časticiach vo vysokých vrstvách zemskej atmosféry.Zdieľať
mesiac V čase zatmenia má Mesiac oranžové až hnedočervené sfarbenie, ktoré je spôsobené ohybom a rozptylom slnečného svetla na prachových a aerosólových časticiach vo vysokých vrstvách zemskej atmosféry.Foto: SITA, AP


POPRAD 15. júna  - Dnes večer 15. júna bude úplné zatmenie Mesiaca. V prípade priaznivého počasia sa bude takmer celý priebeh zatmenia dať pozorovať aj zo Slovenska, a to krátko po západe Slnka. Mesiac začne vstupovať do tieňa Zeme ešte v čase, keď bude pod obzorom. Zatmenie sa začne o 20:22 a úplne sa skončí o 0:03 nasledujúceho dňa. V tom čase bude Mesiac pomerne nízko nad juhovýchodným a južným obzorom, čím bude podľa Júliusa Kozu z Astronomického ústavu Slovenskej akadémie vied v Tatranskej Lomnici zatmenie mimoriadne fotogenické. Jedinečným robí toto zatmenie veľká dĺžka fázy úplného zatmenia od 21:22 do 23:03, keď bude Mesiac celkom ponorený v tieni Zeme až 101 minút. To je spôsobené tým, že bude prechádzať takmer stredom zemského tieňa. Dĺžkou trvania to bude piate najdlhšie zatmenie Mesiaca v tomto storočí. Najdlhšie úplné zatmenie Mesiaca v 21. storočí nastane 27. júla 2018 a potrvá takmer 104 minút.

OBRAZOM: Magická krása zatmenia mesiaca vo sveteV čase zatmenia bude Mesiac v južnej časti súhvezdia Hadonoš a na západ, vpravo od Mesiaca, bude žiariť červenkastý Antares - najjasnejšia hviezda súhvezdia Škorpión. Zatmenie sa bude odohrávať v hustých oblastiach Mliečnej dráhy, ktorá bude zvlášť nápadnou v čase úplnej fázy. Aj to iba v prípade jasnej bezoblačnej oblohy bez rušivého svetelného znečistenia. Z planét bude v čase zatmenia nad západným obzorom Saturn v súhvezdí Panna, ktorý vytvorí s dvojhviezdou Porima tesný pár. Uhlová vzdialenosť medzi Saturnom a Porimou bude len necelých 0,3 stupňa.

Video: Výnimočné zatmenie Mesiaca. Ako sa v stredu pozeraťZatmenie Mesiaca sa bude dať sledovať aj na internete

V čase zatmenia má Mesiac oranžové až hnedočervené sfarbenie, ktoré je spôsobené ohybom a rozptylom slnečného svetla na prachových a aerosólových časticiach vo vysokých vrstvách zemskej atmosféry. V závislosti od zaprášenosti vysokých vrstiev zemskej atmosféry sa mení aj odtieň Mesiaca od svetločerveného pri malom zaprášení až po tmavohnedé pri veľkom stupni zaprášenia. Podľa Kozu bude zaujímavé pozorovať, ako sa prejaví na vzhľade zatmenia kombinácia malej výšky Mesiaca nad obzorom a popola vyvrhnutého nedávno islandskou sopkou Grimsvötn. Pekný zážitok z pozorovania zatmenia poskytne pohľad cez poľovnícky alebo turistický ďalekohľad. V prípade zamračenej oblohy bude možné sledovať zatmenie Mesiaca aj na internete. O zatmení podrobne informuje aj webová stránka Astronomického ústavu SAV v Tatranskej Lomnici http://www.astro.sk/news/.

Ďalšiu šancu vidieť zatmenie Mesiaca budeme mať v tomto roku ešte raz, a to 10. decembra. V tomto prípade však budeme môcť pozorovať len jeho druhú polovicu, pretože Mesiac vtedy u nás vyjde v čase blízko najväčšej fázy zatmenia.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 OBRAZOM: Magická krása zatmenia mesiaca vo svete (16. 6. 2011)
 Video: Zatmenie do tmy zahalilo najskôr východnú Afriku (15. 1. 2010)
 Bude najdlhšie zatmenie Slnka za tisíc rokov (14. 1. 2010)
 Svet sleduje najdlhšie úplné zatmenie Slnka v 21. storočí (22. 7. 2009)
 Video: Zatmenie Slnka zastrelo Áziu rúškom temnoty (22. 7. 2009)
 Zatmenie Slnka uvidíme len na internete (17. 7. 2009)
 VIDEO: Zatmenie Mesiaca (17. 8. 2008)nasledujúci článok >>
Rybníček by mal prísť o tretinu platu
<< predchádzajúci článok
Dlhodobo nezamestnaní majú mať nižšie rodinné príspevky

Dnes môžeme pozorovať úplné zatmenie Mesiaca - diskusné fórum čitateľov

Kde?15.6. 21:35:45
kde mozme sledovat na internete15.6. 23:41:16