Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

16. júla 2009

Do Čiech prichádza Pokoj v dušiČeskí diváci si od štvrtka 16. júla môžu v kinách po celej Českej republike pozrieť nový slovenský film Pokoj v duši, režiséra Vladimíra Balka. Na Slovensku od premiéry, ktorá bola koncom januára, ...Zdieľať

BRATISLAVA 16. júla (WN/PR) - Českí diváci si od štvrtka 16. júla môžu v kinách po celej Českej republike pozrieť nový slovenský film Pokoj v duši, režiséra Vladimíra Balka. Na Slovensku od premiéry, ktorá bola koncom januára, videlo film viac ako stopätnásťtisíc divákov, čo je na slovenské pomery obrovský nadpriemer. Debut Vlada Balka sa dostal aj do rebríčka najúspešnejších domácich filmov od vzniku Slovenskej republiky. Film sa umiestnil na treťom mieste v celkovom rebríčku návštevnosti slovenských kín od samostatnosti Slovenska.


V hlavných úlohách filmu Pokoj v duši, ktorý vznikol v produkcii Forza Production House, sa predstavia slovenskí herci Attila Mokos, Roman Luknár, Helena Krajčiová, český herec Jan Vondráček a poľská herecká hviezda Robert Więckiewicz. Vo vedľajších postavách sa objavia aj český herec Jaromír Hanzlík, ktorý prišiel na nakrúcanie až zo Švajčiarka a slovenskí herci Viera Topinková, Ľubomír Paulovič, Eugen Libezňuk či Ľubo Roman.
Príbeh filmu Pokoj v duši sa začína príchodom hlavného hrdinu Tóna (Attila Mokos) z väzenia do rodnej dediny Čierny Hron. Tóno zisťuje, že sa odcudzil s manželkou, malého syna vôbec nepozná, nemôže si nájsť prácu, a už sa nechce živiť ako zlodej. Z bezvýchodiskovej situácie sa mu snažia pomôcť verní priatelia z detstva Marek a Peter. Aj oni však majú svoje vlastné trápenia a hľadajú svoje vlastné cesty k spokojnosti. Tóno sa cíti sám a zúfalo hľadá riešenie.

Na tohtoročnom 44. ročníku MFF Karlovy Vary film Pokoj v duši reprezentoval Slovensko v hlavnej súťaži. Téma a prostredie príbehu sú síce rýdzo slovenské, no napriek tomu má film ambície osloviť európske publikum. Na jeho vzniku sa okrem slovenských tvorcov podieľali aj tvorcovia českí – napríklad scenárista Jiří Křižan, strihač Jan Daňhel či zvukový majster Jan Paul. Rovnako herecké obsadenie prekračuje hranice Slovenska, režisér vybral do hlavných úloh hercov doslova reprezentujúcich V4.

Prvá klapka filmu Pokoj v duši padla 2. augusta 2007 a posledná na konci septembra 2007. Na nakrúcaní sa podieľalo 65 členov štábu. V príbehu účinkovalo 32 hercov a 650 komparzistov. Nakrútilo sa 35-tisíc metrov materiálu na 35 mm filmový negatív. Väčšina filmu sa realizovala v obci Čierny Balog a jej blízkom okolí. Týždeň sa filmovalo v

Tvorcovia sa rozhodli aj pre odvážne kaskadérske scény, vybrali sa na nakrúcanie do rómskej osady aj na výstup na vrch Vepor, snímali dokonca z vrtuľníka. Štáb absolvoval aj niekoľkodňové náročné čakanie na pasúceho sa jeleňa.

Producent: Produkčný dom FORZA Koproducent: Slovenská televízia Film je realizovaný s finančnou podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky Distribútor: INTERSONIC Česka republika Generálni partneri: ECO INVEST, MEDIA PARTNER Partneri: Barrandov Studio, Dolby digital, Kodak, UPP, Bystrouška, Panther Rental Prag, Mediálni partneri: Frekvence 1, Film +, Metropolis, libimseti.cz, sms.cz, somvprahe.sk

 


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Pokoj v duši už videlo vyše 100-tisíc divákov (20. 3. 2009)
 Pokoj v duši videlo za desať dní viac ako 42-tisíc ľudí (10. 2. 2009)
 Pokoj v duši privítalo v kinách vyše 20-tisíc divákov (2. 2. 2009)
 Pokoj v duši mal premiéru v troch kinosálach (28. 1. 2009)
 Pokoj v duši som ešte nenašiel, tvrdí Balko (28. 1. 2009)
 Pokoj v duši vniesli tvorcovia aj do rómskej osady (19. 1. 2009)
 Snímka o mužoch Pokoj v duši je aj pre ženy (10. 12. 2008)
 Jana Kirschner naspievala pieseň k filmu Pokoj v duši (4. 12. 2008)nasledujúci článok >>
Bažant Pohoda na MeToo obrazom aj zvukom
<< predchádzajúci článok
Štiavnický Živý šach oslávi piaty ročník