Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Veda

14. februára 2007

Dobová minca ukazuje, že Kleopatra nebola žiadna krásavicaEgyptská kráľovná Kleopatra nebola v skutočnosti taká krásavica, za akú ju po stáročia považovali. Minca z roku 32 pred naším letopočtom, ktorú v utorok vystavili na Univerzite v Newcastle ju ...Zdieľať

BRATISLAVA 14. februára (WEBNOVINY) - Egyptská kráľovná Kleopatra nebola v skutočnosti taká krásavica, za akú ju po stáročia považovali. Minca z roku 32 pred naším letopočtom, ktorú v utorok vystavili na Univerzite v Newcastle ju zobrazuje so špicatou bradou, úzkymi perami a špicatým nosom. Na druhej strane je podobizeň jej milenca, rímskeho vojvodcu Marca Antonia - s ohnutým nosom, vypúlenými očami a hrubým krkom. Kleopatra a Marcus Antonius sa na minci ani náznakom nepodobajú na svoje filmové podoby, ktoré v roku 1963 stvárnili Elizabeth Taylor a Richard Burton vo filme Kleopatra. Mincu vystavili pri príležitosti sviatku svätého Valentína. Kleopatra prežila svojho času románik aj s rímskym cisárom Júliom Cézarom.

Riaditeľka univerzitného archeologického múzea Lindsay Allason-Jones tvrdí, že zobrazenie a opis Kleopatry ako veľkej krásavice je relatívne moderné a svoj pôvod má u anglického básnika Geoffreyho Chaucera. "Rímski autori píšu, že Kleopatra bola inteligentná, charizmatická a mala podmanivý hlas, avšak nezmieňujú sa o jej kráse," hovorí Allason-Jones. "Je to jeden z mýtov, ktorému hrá do karát film s Elizabeth Taylor. Ťažko sa takéto vžité predstavy vykoreňujú," hovorí o pretrvávajúcej predstave riaditeľka múzea. "V skutočnosti vyzerá, ako keby si zabudla nasadiť zubnú protézu," opisuje Kleopatrin nevábny vzhľad Allason-Jones. Minca predstavuje tri tisíciny žoldu rímskeho vojaka v Egypte.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Rada STV neschválila rozpočet a programový koncept STV
<< predchádzajúci článok
Speváčka Mariah Carey sa stala novou tvárou značky Pinko