Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

03. marca 2011

EGYPT: Iránske vojnové lode opäť preplávajú cez SuezIránske vojnové lode, ktorých minulotýždňová plavba do Sýrie vyvolala rozruch v Izraeli, sa vracajú do islamskej ...Zdieľať
alvand Alvand, jedna z iránskych lodí, ktorá zakotvila v sýrskom prístave Ládikíja.Foto: SITA/APKÁHIRA 3. marca (WEBNOVINY) - Iránske vojnové lode, ktorých minulotýždňová plavba do Sýrie vyvolala rozruch v Izraeli, sa vracajú do islamskej republiky. Informoval o tom nemenovaný predstaviteľ egyptského úradu spravujúceho Suezský prieplav, ktorý iránske námorníctvo využilo prvýkrát od islamskej revolúcie v roku 1979. Plavidlá Alvand a Chárg by mali 193-kilometrovú trasu medzi Stredozemným a Červeným morom prekonať vo štvrtok, teda deväť dní po absolvovaní plavby opačným smerom.


Obe lode počas uplynulých dní kotvili v sýrskom prístave Ládikíja (Latakia), pričom podľa iránskeho kontraadmirála Habibolláha Sajárího malo ísť o "bežnú návštevu prinášajúcu odkaz mieru a priateľstva". Izraelskí predstavitelia však prítomnosť iránskych lodí v blízkosti hraníc židovského štátu označili za provokáciu a uviedli námorné sily do stavu vysokej pohotovosti. Islamská republika totiž Izrael neuznáva a podporuje protiizraelské militantné hnutia v Libanone a Pásme Gazy.

Egyptská dočasná vláda plavbu iránskych lodí povolila po tom, čo Teherán deklaroval, že neprepravujú žiadne zbrane alebo iný nebezpečný materiál.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Slovenské hospodárstvo vlani vzrástlo o 4 %
<< predchádzajúci článok
VENEZUELA: Krízu v Líbyi by vyriešili medzinárodné rokovania

EGYPT: Iránske vojnové lode opäť preplávajú cez Suez - diskusné fórum čitateľov