Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Príroda-Zvieratá

29. augusta 2020

Elon Musk predstavil ošípanú Gertrúdu, ktorej do mozgu implantovali čip (video)Výkonný riaditeľ spoločnosti Tesla Elon Musk predstavil ošípanú, ktorej do mozgu ...Zdieľať
prasa 676x422 29.8.2020  - Výkonný riaditeľ spoločnosti Tesla Elon Musk predstavil ošípanú, ktorej do mozgu implantovali čip s veľkosťou mince.


Urobil tak v rámci projektu Neuralink, počas ktorého by chceli testovať prepojenie ľudského mozgu s počítačovým rozhraním. Podnikateľ uviedol, že takéto čipy by mohli pomôcť pri liečbe demencie, Parkinsonovej choroby či zranení miechy.

Pôvodný čip upravili a zmenšili


Gertrúda bola jednou z troch zvierat v ohrade. Výskumníci videli, že počas hľadania potravy čip vysielal bezdrôtové signály, čo naznačuje nervovú aktivitu v jej rypáku. Musk povedal, že pôvodné zariadenie, ktoré predstavil minulý rok, trocha zjednodušili a zmenšili.

"Celkom dobre to v lebke zapadlo. Mohli by ste to mať pod vlasmi a ani by ste o tom netušili," vyjadril sa.

Problémom môže byť zložitosť ľudského mozgu


Zariadenie, ktoré spoločnosť vyvíja, pozostáva z viac ako 3000 elektród napojených na pružné vlákna tenšie ako ľudský vlas, ktoré dokážu monitorovať aktivitu tisícky mozgových neurónov. Ari Benjamin z University of Pennsylvania pred prezentáciou povedal, že skutočným problémom technológie môže byť zložitosť ľudského mozgu.

"Keď raz budú mať nahrávky, Neuralink ich bude potrebovať dekódovať a jedného dňa narazí na bariéru, ktorá pozostáva z nedostatku informácií o fungovaní mozgu. Nie je podstatné, koľko neutrónov budú pozorovať," vyjadril sa.
 Zdroj: Webnoviny.sk - Elon Musk predstavil ošípanú Gertrúdu, ktorej do mozgu implantovali čip (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Pri Sardínii chytili neobvyklý exemplár žraloka, nemal žiadne zuby ani pokožku (video)
<< predchádzajúci článok
Verejné toalety v Tokiu majú priesvitné steny, za technológiou stojí oceňovaný architekt Šigeru Ban

Elon Musk predstavil ošípanú Gertrúdu, ktorej do mozgu implantovali čip (video) - diskusné fórum čitateľov