Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

11. februára 2011

EÚ: Euroúradníkom zakázali plavby na jachtáchPredstavitelia Európskej únie už nebudú môcť beztrestne prijať pozvanie vplyvného podnikateľa či vysokopostaveného politika na luxusné jachty či dovolenky. Európska komisia zverejnila vo ...Zdieľať
vlajka europskej unie Foto: SITA/APBRUSEL 11. februára (WEBNOVINY) - Predstavitelia Európskej únie už nebudú môcť beztrestne prijať pozvanie vplyvného podnikateľa či vysokopostaveného politika na luxusné jachty či dovolenky. Európska komisia zverejnila vo štvrtok nový kódex správania sa pre euroúradníkov, v ktorom je doslovne zakázané od takýchto osôb "prijímať pohostenie, s výnimkou prípadov, keď to súvisí s plnením ich diplomatických či služobných povinností". O nariadení eurokomisie informuje v piatok internetová stránka EUobserver.


Podľa slov bruselského diplomata, ktorý si prial zostať v anonymite, tak už po novom budú môcť politici prijímať pozvanie len vtedy, keď "výlet" či podujatie bude súvisieť s ich prácou, no nie, keď pôjde o obyčajnú dovolenku. Komplikované budú podľa neho prípady, keď politik napríklad pôjde na lyžovačku s podnikateľom, ktorý je jeho starým priateľom. V takýchto prípadoch si musia politici vopred svoje voľnočasové aktivity nechať schváliť príslušnými orgánmi, ktoré posúdia, či by nešlo o konflikt záujmov. Nový kódex pre euroúradníkov má v Bruseli aj mnohých kritikov, ktorí mu vyčítajú predovšetkým to, že je málo konkrétny. Napríklad nestanovuje, čo presne sa bude pokladať za konflikt záujmov či lobing.

Rozhodnutie prichádza práve v čase, keď najmenej dvaja predstavitelia francúzskej vlády čelia kritike, že využívali pohostinstvo či akceptovali pozornosti od egyptského prezidenta Husního Mubaraka či zosadeného tuniského prezidenta Zajna al-Ábidína bin Alího. V minulosti sa podobná kritika zniesla aj na hlavu šéfa Európskej komisie Manuela Barrosa či bývalého eurokomisára pre obchod Petra Mandelsona. Barroso sa v roku 2005 nechal pozvať na jachtu gréckeho miliardára Spirosa Latisisa, Mandelson v roku 2008 prijal pozvanie na jachtu ruského oligarchu Olega Deripasku.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Mladá generácia očakáva, že do penzie pôjde v 63 rokoch
<< predchádzajúci článok
NR SR: V skrátenom procese o neoprávnenej štátnej pomoci

EÚ: Euroúradníkom zakázali plavby na jachtách - diskusné fórum čitateľov