Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

11. februára 2011

JAPONSKO: Kurilské ostrovy sú dávnym japonským územímKurilské ostrovy, o ktoré sa sporia Japonsko a Rusko, sú starodávnym japonským územím. V piatok počas návštevy ruského ministra zahraničia Sergeja Lavrova v ...Zdieľať
seiji maehara sergej lavrov Seiji Maehara a Sergej LavrovFoto: SITA/APMOSKVA 11. februára (WEBNOVINY) - Kurilské ostrovy, o ktoré sa sporia Japonsko a Rusko, sú starodávnym japonským územím. V piatok počas návštevy ruského ministra zahraničia Sergeja Lavrova v Japonsku to povedal jeho japonský partner Seiji Maehara. "Severné teritóriá sú starodávnym japonským územím. Z hľadiska histórie ako aj z medzinárodného hľadiska," vyhlásil minister Maehara po stretnutí s Lavrovom. Zároveň priznal, že rokovania o vyriešení sporu súvisiaceho s vlastníctvom ostrovov nepriniesli žiaden pokrok. Lavrov má podobný názor, no neúspech pripisuje japonskej strane. "Keď Japonsko zastáva radikálny postoj, ktorý zdieľajú aj lídri krajiny, dialóg nemá šancu," vyhlásil šéf ruskej diplomacie.

Maehara ešte vo štvrtok prehlásil, že Rusko nemá žiadne právo okupovať sporné Kurilské ostrovy. Reagoval tak na vyhlásenie ruského prezidenta Dmitrija Medvedeva, podľa ktorého Rusko na ostrovoch rozmiestni ďalšie zbrane. Pred tromi mesiacmi Medvedev ako prvý ruský líder navštívil ostrov ležiaci najbližšie k japonskej pevnine. Tokio na to reagovalo dočasným odvolaním svojho veľvyslanca z Ruska a varovalo pred podobnými návštevami v budúcnosti. Ostrovy sa nachádzajú v oblasti bohatej na ryby a podľa predpokladov aj na podmorské náleziská ropy a zemného plynu ako aj ložiská zlata a striebra. Ležia iba 10 kilometrov od japonského ostrova Hokkaidó.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Exkukláč Štvrtecký preniesol policajný výcvik do podsvetia
<< predchádzajúci článok
LUKÁČ: Stavbári sú pre tento rok veľmi pesimistickí

JAPONSKO: Kurilské ostrovy sú dávnym japonským územím - diskusné fórum čitateľov