Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

11. januára 2019

Európska únia kritizuje Madurov druhý prezidentský mandátNa archívnej snímke Nicolás Maduro.Zdieľať
Na archívnej snímke Nicolás Maduro. Foto: TASR/AP
Brusel 11. januára (TASR) - Európska únia odsúdila vo štvrtok pôsobenie Nicolása Madura vo funkcii venezuelského prezidenta založenom na "nedemokratických voľbách". Únia tiež varovala, že je pripravená uložiť ďalšie sankcie, ak Caracas bude naďalej podkopávať zásady demokracie alebo porušovať ľudské práva. Informovala o tom agentúra AFP.


Socialistický líder Maduro vo štvrtok zložil sľub a ujal sa druhého prezidentského mandátu. EÚ a jej 28 členských štátov sa na jeho inaugurácii nezúčastnili, rovnako ako ani väčšina latinskoamerických krajín.

Šéfka diplomacie Európskej únie Federica Mogheriniová uviedla, že výsledok májových prezidentských volieb vo Venezuele nebol dostatočne dôveryhodný, a zároveň Madura odsúdila za ignorovanie medzinárodných výziev na nové kolo volieb v krajine.

"Prezident Maduro dnes začína nový mandát založený na nedemokratických voľbách," uviedla Mogheriniová vo zverejnenom stanovisku. Podľa nej sa tým odsúva možnosť nájsť ústavné riešenie, zatiaľ čo sa "politická, hospodárska a sociálna situácia v krajine zhoršuje a dosah tejto krízy na stabilitu krajiny narastá".

Maduro v reakcii uviedol, že od Bruselu, ktorý opakovane prezidentské voľby vo Venezuele kritizuje, žiada "rešpekt".

Maduro prisľúbil, že bude pokračovať v socialistickej revolúcii, ktorá vo Venezuele prebieha už dve desaťročia. Jeho popularita však prudko poklesla následkom nedostatku základných potravín, hyperiflácie a vzrastajúceho autoritárstva, čo vyvolalo masovú emigráciu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Rumunsko daruje EÚ stály Európsky orchester
<< predchádzajúci článok
Až pri varenom víne rozmrzne úsmev Malvíne

Európska únia kritizuje Madurov druhý prezidentský mandát - diskusné fórum čitateľov