Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

30. januára 2012

Európski lídri budú v Bruseli rokovať o rozpočtoch štátovEurópski lídri sa v pondelok stretnú na neformálnom rokovaní v Bruseli. Cieľom vrcholnej schôdzky je doladiť posledné detaily v súvislosti s takzvanou fiškálnou zmluvou, ktorá má ...Zdieľať
brusel BRUSEL 29. januára (WEBNOVINY) - Európski lídri sa v pondelok stretnú na neformálnom rokovaní v Bruseli.


Cieľom vrcholnej schôdzky je doladiť posledné detaily v súvislosti s takzvanou fiškálnou zmluvou, ktorá má zosúladiť rozpočtové pravidlá pre všetky členské krajiny a zaviesť prísnejšie tresty pre ich porušovateľov. S ratifikáciou zmluvy súhlasili všetci členovia EÚ - s výnimkou Veľkej Británie.

Hlavy štátov európskej dvadsaťsedmičky začnú rokovať o 15.00 SEČ. Schôdzka sa však bude časovo kryť s chystaným generálnym štrajkom, ktorý zorganizovali belgickí odborári. Tí chcú protestovať proti znižovaniu rozpočtových výdavkov zo strany belgickej vlády.

Členské štáty EÚ sa na decembrovom summite dohodli na vytvorení záväzného paktu pre posilnenie rozpočtovej disciplíny a užšiu integráciu hospodárskych politík. K dohode 17 štátov eurozóny sa na bruselskom summite pripojilo aj deväť z desiatich krajín EÚ, ktoré spoločnú európsku menu zatiaľ nepoužívajú.

Kľúčovým prvkom rozpočtového paktu, ktorý je stále predmetom rokovaní, je povinnosť štátov dosahovať vyrovnané rozpočty.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Video: Loď s nákladom pre NASA zničila most v Kentucky
<< predchádzajúci článok
Irán môže vyvinúť jadrovú bombu do jedného roka