Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

29. marca 2007

Európsky parlament podporil plán nezávislosti KosovaEurópsky parlament (EP) vo štvrtok veľkou väčšinou podporil plán Organizácie Spojených národov predpokladajúci kontrolovanú nezávislosť srbskej provincie Kosovo. Poslanci sa v hlasovaní vyslovili za ...Zdieľať

BRUSEL 29. marca (WEBNOVINY) - Európsky parlament (EP) vo štvrtok veľkou väčšinou podporil plán Organizácie Spojených národov predpokladajúci kontrolovanú nezávislosť srbskej provincie Kosovo. Poslanci sa v hlasovaní vyslovili za "zvrchovanosť pod dohľadom", ktorá Kosovu umožní prístup k medzinárodným finančným organizáciám pri ekonomickej obnove. Splnomocnenec OSN pre Kosovo Martti Ahtisaari v pondelok predložil Bezpečnostnej rade svetovej organizácie správu, v ktorej hovorí o postupnom osamostatnení Kosova.

"Európsky parlament prijíma názor, že jediným udržateľným usporiadaním pre Kosovo je to, ktoré počíta s medzinárodnou prítomnosťou s cieľom udržať mnohonárodnostný charakter Kosova," uviedol EP vo svojej správe. Poslanci však upozorňujú, že "medzinárodná prítomnosť" nesmie vyústiť do vytvorenia paralelnej správy alebo kopírovať súčasnú správu OSN, ktorá pôsobí od roku 1999.

Brusel pripravuje rozsiahlu nevojenskú pomoc pre Kosovo v podobe najväčšej krízovej operácie EÚ v histórii. Po určení konečného štatútu územia európsky tím pomôže tamojším úradom pri vytváraní inštitúcií, polície a súdnictva a zabezpečí dodržiavanie práv menšín. EÚ tiež chce pripraviť Prištinu na zblíženie s dvadsaťsedmičkou. Akýkoľvek neúspech úsilia EÚ pomôcť Kosovu dosiahnuť jeho nový štatút môže ohroziť bezpečnosť na výbušnom Balkáne, varoval pred poslancami vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Javier Solana. "Nechceme, aby právo zlyhalo. Hovoríme o stabilite na Balkáne," vyhlásil. "Bolo by to obrovské zlyhanie a znížilo by to našu spôsobilosť konať v budúcnosti, ak nebudeme schopní správne a rýchlo riešiť problémy našich susedov," dodal.

Misia, ktorá sa má rozbehnúť 4 mesiace po vyriešení štatútu Kosova a má trvať najmenej dva roky, si vyžiada náklady 120 miliónov eur ročne. Celkové náklady na obdobie 2008-2010, keď bude Kosovo pod medzinárodným dohľadom, sa odhadujú na 1,3-1,5 miliardy eur. Misia by mala byť zložená z asi 1 500 príslušníkov medzinárodného policajného zboru, sudcov, prokurátorov, úradníkov a asi 450 príslušníkov špeciálnych policajných útvarov osobitného nasadenia umiestnených v Prištine. O spôsobe financovania zo strany členských štátov majú v piatok rokovať ministri zahraničia EÚ na neformálnych rozhovoroch v Brémach. Miera nezamestnanosti v Kosove sa odhaduje na 50 percent a mnoho obyvateľov žije v chudobe. Región je tak podľa štatistiky EÚ najchudobnejším na západnom Balkáne.

SITA/AP


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Senát USA požaduje odchod vojakov z Iraku
<< predchádzajúci článok
O výstavbu elektrárne v Bohuniciach má záujem aj Enel

Európsky parlament podporil plán nezávislosti Kosova - diskusné fórum čitateľov

Nebezpečí internacionalismu a obhajoba nacionalismu30.3. 7:45:40