Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

17. októbra 2011

Euroval bude podľa Ernst & Young treba sedemnásobne navýšiťNa vybudovanie jasného a dôveryhodného ochranného mechanizmu, ktorý by zamedzil šíreniu škodlivého vplyvu dlhovej krízy na finančné trhy, je podľa spoločnosti Ernst & Young nevyhnutné ...Zdieľať
peniaze euro BRATISLAVA 17. októbra (WEBNOVINY) - Na vybudovanie jasného a dôveryhodného ochranného mechanizmu, ktorý by zamedzil šíreniu škodlivého vplyvu dlhovej krízy na finančné trhy, je podľa spoločnosti Ernst & Young nevyhnutné zvýšiť dostupné zdroje Európskeho finančného stabilizačného nástroja (EFSF) až sedemnásobne. Ernst & Young zároveň vo svojej prognóze upozorňuje, že ak sa eurozóne nepodarí prekonať krízu vládneho dlhu, očakáva sa až 2 % pokles hrubého domáceho produktu eurozóny a šwsťpercentný pokles v objeme poskytovaných bankových úverov.


Pravdepodobnosť chaotického a najnevýhodnejšieho scenára, podľa ktorého by eurozóne v prípade neuskutočnenia ráznych krokov hrozil 2-percentný pokles výkonu ekonomiky v budúcom roku, sa v rámci prognózy spoločnosti odhaduje až na 20 %. Chaotický najhorší scenár a výsledný tlak, ktorému by banky boli vystavené, by pritom mohli spôsobiť zníženie objemu poskytovaných bankových úverov v roku 2012 o viac než 6 % a v roku 2013 o ďalšie 2 %.

"Podľa najnovších údajov už existujú zreteľné náznaky recesných rizík, ktoré sa objavili spolu s pretrvávajúcim poklesom poskytovaných bankových úverov v okrajových regiónoch a so znižovaním ponuky úverov podnikom v rámci eurozóny. V prípade naplnenia chaotického najhoršieho scenára by sa zníženie objemu poskytovaných úverov o ďalších 6 % vážne dotklo základnej hnacej sily ekonomiky, ktorá ovplyvní dlhodobé vyhliadky každej krajiny v rámci Európy,“ konštatuje partner pre finančné služby spoločnosti Ernst & Young na Slovensku Dalimil Draganovský.

Slovensko sa napokon po opätovnom hlasovaní minulý týždeň vo štvrtok pridalo k skupine šestnástich krajín eurozóny, ktoré schválili zmeny v eurovale. Poslanci slovenského parlamentu podporili dodatok k rámcovej zmluve o Európskom finančnom stabilizačnom nástroji, ktorým sa navyšuje kapacita eurovalu ako aj rozširujú jeho kompetencie. Vynovený euroval má pritom pomáhať nielen štátom, ale aj bankám. Okrem toho, má väčšiu kapacitu, aby sa zabezpečilo, že rating jeho záväzkov zostane na najvyššej úrovni.

Samotný EFSF vznikol ešte 9. mája minulého roku, ako štátmi eurozóny účelovo založený subjekt na boj proti dlhovej kríze. Pôvodný objem záruk v EFSF dosahoval 440 mld. eur, pričom podiel Slovenska zodpovedal sume záruk 4,372 mld. eur. Lídri eurozóny sa však neskôr rozhodli garancie navýšiť na bezmála 780 mld. eur, čo by malo zabezpečiť pôvodne zamýšľanú efektívnu úverovú kapacitu nástroja na úrovni 440 mld. eur. Dodatok už počíta aj s účasťou Estónska a podiel záruk Slovenska na navýšenom eurovale stúpa na 7,7 mld. eur.

Ernst & Young poskytuje celosvetovo služby v oblasti auditu a daňového, transakčného a podnikového poradenstva.

 © SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Rakúske banky môžu potrebovať navýšiť kapitál
<< predchádzajúci článok
Ministri zo SaS zrejme dovládnu až do marca

Euroval bude podľa Ernst & Young treba sedemnásobne navýšiť - diskusné fórum čitateľov