Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

11. februára 2011

Exkukláč Štvrtecký preniesol policajný výcvik do podsvetiaDnes odsúdená vydieračská skupina Štvrťákov bola podľa žalujúceho prokurátora nebezpečná tým, že jej šéf Miroslav Štvrtecký mal ako bývalý policajný ...Zdieľať
kuklaci Foto: SITA/Nina BednárikováBRATISLAVA 11. februára (WEBNOVINY) – Dnes odsúdená vydieračská skupina Štvrťákov bola podľa žalujúceho prokurátora nebezpečná tým, že jej šéf Miroslav Štvrtecký mal ako bývalý policajný kukláč výcvik, ktorý preniesol do podsvetia.


"Zo svedeckých výpovedí vyplýva, že jeho ľudia dostávali podrobný výklad toho, ako polícia pripravuje akcie, akým spôsobom sa policajné záťahy robia. Následne sa skupina prispôsobovala tejto činnosti polície," vysvetľoval prokurátor špeciálnej prokuratúry. Podľa jeho názoru boli pre skupinu podstatné aj kontakty Štvrteckého v polícii v Trnavskom a Bratislavskom kraji, čo sa tiež v súčasnosti vyšetruje. Podľa jeho názoru dnešný verdikt ešte nie je posledným slovom prokuratúry v kauze tejto skupiny. "Predmetom vyšetrovania budú následné skutky, na ktoré nebola podaná obžaloba," ohlasuje prokurátor.

Prokurátor je spokojný s dnešným rozsudkom, v ktorom niektorým aktérom znížili tresty, lebo najdôležitejšie je podľa neho uznanie členstva obžalovaných v zločineckej skupine. Rozsudok považuje za odkaz pre širokú verejnosť. Podľa neho potvrdzuje, že polícia a prokuratúra aj nestranné súdy vedia posúdiť trestnú činnosť páchateľov organizovaného zločinu. "Je to takisto odkaz pre poškodených a svedkov, ktorí boli permanentne zastrašovaní počas celého trestného konania, je to pre nich istá satisfakcia, že títo páchatelia boli uznaní za vinných," vyhlásil prokurátor.


"Klient popiera účasť na zločineckej skupine"

Obhajca šéfa skupiny Miroslava Štvrteckého avizuje, že podajú proti rozsudku mimoriadny opravný prostriedok, teda dovolanie aj ústavnú sťažnosť. "Klient popiera účasť na zločineckej skupine," vysvetlil advokát Roman Toman. Pripomenul, že sa priznal len k jedinému skutku, ktorým bol podvod. Ohlásené právne kroky súvisia s výhradami voči prvej časti súdneho procesu.

"Hlavne pre procesné záležitosti, ktoré boli na súde prvého stupňa," povedal Toman. Podľa neho majú výhrady k vedeniu procesu, predovšetkým vo vzťahu k právu na obhajobu, ďalej si myslí, že neboli splnené podmienky, aby bola z časti procesu vylúčená verejnosť (počas výpovede obžalovaných, ktorí sa priznali - pozn. SITA). "Bolo konané v jeho (Štvrteckého) neprítomnosti, hoci on výslovne trval na tom, že chce byť prítomný," dodal. Tieto okolnosti považuje za veľmi podstatné. Foto: SITA/Nina Bednáriková

Šéfovi vydieračskej skupiny nazývanej Štvrťáci a bývalému kukláčovi Miroslavovi Štvrteckému dnes Najvyšší súd SR znížil o rok pôvodne vymeraný trest - za mrežami má stráviť 24 rokov. Okrem toho v odvolacom konaní znížili trest trom ďalším aktérom prípadu. Patrik Šnajdr dostal 23 rokov a štyri mesiace, v napadnutom rozsudku mal 25 rokov. Obaja si odpykajú trest v ústave s maximálnym stupňom stráženia. U tejto dvojice mal odvolací súd odlišný názor ako prvostupňový súd na možnosť, ako uplatniť tzv. asperačnú zásadu, teda možnosť zvýšenia hornej hranice trestnej sadzby najťažších trestných činov, ak súdený spáchal niekoľko trestných činov naraz. Tresty dnes znížili aj ďalším dvom obžalovaným, pôvodnú výmeru považoval odvolací senát za neprimerane prísnu. Ľubošovi Čermákovi dnes vymerali 10 rokov za mrežami, prvostupňovo to bolo 18,5 roka, a Milanovi Múčkovi znížili trest z desiatich na päť rokov.


Štyria obžalovaní budú mať samostatné jednanie

Senát NS SR zamietol odvolanie ďalších piatich súdených, rovnako zamietol odvolanie prokurátora a v tejto časti potvrdil pôvodný rozsudok Špecializovaného trestného súdu v Pezinku z 23. júna minulého roka. Prípady štyroch obžalovaných, v ktorých sa traja odvolali a v jednom sa odvolal prokurátor, vytýčili na samostatné konanie, pretože u nich boli procesné prekážky. V kauze bolo pôvodne 18 obžalovaných.

Zdenkovi Uhlířovi dnes potvrdili 12 rokov, Jozef Helt si má odsedieť osem rokov a sedem mesiacov, Martin Jamrich osem rokov a dva mesiace a Jozef Fila deväť rokov a dva mesiace. Senický expolicajt Peter Chropovský, ktorý bol údajne informátorom skupiny, dostal tri roky.

Traja súdení, ktorí spočiatku vinu popierali, ale v októbri 2009 sa na súde k trestnej činnosti začali priznávať, dostali už na Špecializovanom trestnom súde nižšie tresty. Rastislavovi Z. vymerali päť rokov väzenia, jeho odvolanie sa bude samostatne prejednávať. Zdenko Kovárik dostal šesť rokov a Peter Havlíček 8,5 roka väzenia. Títo sa už po vynesení prvostupňového rozsudku práva na odvolanie vzdali a už si odpykávajú trest. Proti pôvodnému verdiktu sa neodvolal člen skupiny, ktorý dostal osemmesačný podmienečný trest ani trojica oslobodených spod obžaloby.


Proti verdiktu sa nedá odvolať

Proti dnešnému verdiktu neexistuje riadny opravný prostriedok. Verdikt si okrem väzobne stíhaného Štvrteckého neprišiel vypočuť nikto z obžalovaných. Foto: ilustračné foto. SITA

Podľa odvolacieho senátu sa preukázalo dôkazmi, že Štvrtecký v roku 2001 v Senici zosnoval a postupne formoval a riadil zločineckú skupinu, ktorá na území Trnavského a Bratislavského kraj koordinovane pôsobila do septembra 2007. "Cieľom tejto skupiny bolo páchanie zločinov s úmyslom priamo alebo nepriamo získať finančný zisk a majetkový prospech," zdôvodnil predseda senátu.

Používali na to zastrašovanie, vydieranie, podvody vyhrážky a podobne. Skupina Štvrťáci vymáhala peniaze od podnikateľov z okolia Senice, Skalice, Myjavy a Malaciek za fiktívnu ochranu. Vymáhali aj pohľadávky zadlžených podnikateľov. Policajti časť skupiny zadržali v novembri 2006 v Senici. Podľa polície mal Miroslav Štvrtecký mnoho známych v policajných zložkách, na prokuratúre aj na súdoch. Bývalý policajný prezident Ján Packa v minulosti uviedol, že Štvrtecký mal byť v minulosti súdený za lúpež, ale oslobodili ho.

Vodca zaviedol v skupine systém odmien, povinné zlepšovanie fyzickej kondície aj sankcie za porušenie pravidiel. Vyzbrojení boli bejzbalovými palicami a obuškami. Niektorí v skupine vraj pôsobili ako pravá ruka šéfa, viacerí boli biletármi, vyhadzovačmi, členmi výjazdovej skupiny, rozbíjačmi či šoférmi. Podľa rozsudku v jednom prípade vymáhania pohľadávky niekoľko dní stanovali pred domom dlžníka, kontrolovali doklady rodiny, vypúšťali im vodu, poškodzovali fóliovník a úrodu. V inom prípade vyžadovanej platby za to, že poškodený podľa nich „kazil“ ceny mäsa, prehodili zápalné fľaše za plot sídla jednej firmy. Od ďalšieho muža žiadali poplatok za to, že sa vozil na skútri po vodnej ploche pri Sekuliach. Skupine pomáhal aj senický policajt, ktorý im poskytoval informácie. Dokonca ich varoval, aby nešli na jednu „akciu“, čo však nerešpektovali a policajti ich zadržali.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Za týždeň narástla chorobnosť o 4,8 percenta
<< predchádzajúci článok
JAPONSKO: Kurilské ostrovy sú dávnym japonským územím

Exkukláč Štvrtecký preniesol policajný výcvik do podsvetia - diskusné fórum čitateľov